روز اول مدرسه: چطور فرزندم را برای اول مهر آماده کنم؟

شهریور ۲۷, ۱۳۹۸ 2
3-9.jpg

روز اول مدرسه همیشه با موجی از عواطف همراه است. برخی از بچه‌ها عبوس و ناراحت هستند چون زمان تعطیلات تابستانی‌شان در چشم به هم زدنی سپری شده و برخی از اینکه میتوانند همکلاسی‌های جدید پیدا کنند شاد و خوشحالند. به نظر شما چه چیزی باعث به وجود آمدن این حجم از تضاد در رفتار بچه‌ها می‌شود؟

در این مطلب قصد داریم راهکاری را با والدین به اشتراک بگذاریم که روز اول را برای فرزند مدرسه ای خود به یک سورپرایز هیجان انگیز تبدیل کنند. با ما همراه باشید.

7 تکنیک فرزندپروری برای ارتباط با فرزند مدرسه ای

اولین خاطره بچه‌ها از روز اول مدرسه‌شان تا زمان پیری با آنها باقی می‌ماند. والدین موفق در ارتباط با فرزند مدرسه ای خود تلاش میکنند تا احساس خوبی نسبت به حضور در محیط مدرسه به کودکشان بدهند.

روز اول مدرسه

برخی از روش‌های فرزندپروری و اصول تربیت فرزند مدرسه ای عبارت هستند از:

 • بخوانید، بخوانید، بخوانید

روز اول مدرسه برای والدین جوانی که اولین فرزندشان را به مدرسه می‌فرستند همیشه با دشواری‌هایی همراه است. شاید بیراه نباشد اگر بگوییم که استرس و نگرانی والدین گاهی بیشتر از بچه‌ها است.

برای مبارزه با این احساس تشویش و نگرانی بیشتر از قبل بیاموزید.

روز اول مدرسه

قبل از اینکه بخواهید چیزی را به فرزند مدرسه ای خود یاد بدهید باید نسبت به آن اگاهی کسب کنید. بنابراین برای ترتیب فرزند لازم است که در مورد برنامه‌های مدرسه، دروسی که قرار است مطالعه کند، راه‌های ارتباط با معلمهایش، تقویم روزهای و مناسبت‌های خاص مدرسه و.. اطلاعات کافی پیدا کنید.

 • فرزندپروری

با تربیت فرزند خود برای ورود به مدرسه در حقیقت او را برای ورود به یک اجتماع بزرگتر از خانواده آماده می‌کنید. برخی بچه‌ها در سنین کم از مدرسه می‌ترسند. احتمالا شما هم چنین بچه‌هایی را دیده‌اید که در روز اول مدرسه با اشک و گریه حاضر به ترک والدین خود نیستند.

نکته مهم در فرزندپروری این است که برای حل مشکل منتظر روز موعود نمانید. از ماه‌ها قبل کودک خود را برای روز اول مدرسه آماده کنید. مثلا کتاب یا فیلم‌های کودکانه در مورد مدرسه برایش تهیه کنید.

روز اول مدرسه

بیشتر ترس بچه‌ها به خاطر ناشناس بودن محیط مدرسه است. به همین خاطر در راستای فرزندپروری باید زمانی را برای ارتباط با فرزند خود در نظر بگیرید. درباره خوبی‌های مدرسه به او بگویید. از این که میتواند دوستان جدید پیدا کند. خواندن و نوشتن یاد بگیرد و شعرهای زیبا بخواند.

 • از کلاس دیدن کنید

بسیاری از مدارس به والدین اجازه می‌دهند که همراه با فرزندشان از کلاس مدرسه دیدن کنند این یک فرصت عالی برای فرزند مدرسه ای شما است که بتواند با محیط مدرسه بیشتر آشنا شود.

به این ترتیب قدم مثبتی در تربیت فرزند خود بر میدارید و باعث می‌شوید که استرسش از مدرسه رفتن و روز موعود کمتر شود. شاید در این دید و بازدید بتوانید معلم کودکتان را ملاقات کنید که میتواند یک فرصت خوب برای ایجاد یک ارتباط پایدار در طول سال تحصیلی پیش رویتان باشد.

 

 • روال مدرسه را تمرین کنید

یکی از دردسرهای والدین برای تربیت فرزند مدرسه ای، بیدار شدن در صبح زود است. شما نمیتوانید بعد از مدت‌ها دیر بیدار شدن از فرزندتان انتظار داشته باشید روز اول مدرسه سحر خیز باشد پس بهتر است از چند هفته قبل تمرین‌های مدرسه رفتن را آغاز کنید.

داشتن برنامه خواب شبانه منظم، بیدار شدن صبح زود، خوردن صبحانه و.. قدم‌های موثری در راستای فرزندپروری محسوب می‌شوند.

روز اول مدرسه

همینطور باید به کودکتان یاد دهید برای ورود و خروج از کلاس از معلمش اجازه بگیرد. موقع درس دادن با همکلاسی‌هایش صحبت نکند. اگر نیاز به کمک دارد از معلم یا اولیای مدرسه کمک بگیرید. آموزش این قوانین ساده را در ارتباط با فرزند مدرسه ای خود جدی بگیرید.

 • با فرزندتان کوله پشتی و لوازمش را تهیه کنید

خرید لوازم تحریر، لباس مدرسه و کوله پشتی یکی از بخش‌های جالب و هیجان انگیز مدرسه رفتن است. این کار به فرزند مدرسه ای شما انگیزه می‌دهد تا برای روز اول مدرسه لحظه شماری کند.

تکنیک های افزایش و تقویت اعتماد به نفس کودکان

 • نقش گفتگوی موثر در ارتباط با فرزند مدرسه ای

بچه‌ها اضطراب و نگرانی والدین را می‌بینند به همین خاطر سعی کنید بدون نگرانی برای روز اول مدرسه کودکتان آماده شوید. برای تربیت فرزند در درجه اول باید خودتان اعتماد به نفس کافی داشته باشید. در گام بعدی فرزندپروری با کودکتان صحبت کنید.

برخی از بچه‌ها به ویژه در سنین پایین فکر میکنند که با مدرسه رفتن از والدینشان جدا می‌شوند. با کودکتان حرف بزنید و به او اطمینان دهید که خانه یک محل دائمی است در حالی که زمان کمی در هفته را در مدرسه می‌گذراند.

برای تاثیرگذاری بیشتر به او بگویید که منتظر شنیدن اسم دوستان جدیدش در پایان روز هستید و میتواند چیزهای تازه‌ای را که در مدرسه یاد گرفته، برایتان تعریف کند.

روز اول مدرسه

 • روز اول مدرسه را به یاد ماندنی کنید

تهیه فیلم و عکس از روز اول مدرسه بچه‌ها یک تکنیک خوب برای کاهش استرس فرزندتان است و آن روز را خاص و به یاد ماندنی می‌کند. میتوانید از او در لباس مدرسه یا زمانی که داخل کلاس شده عکس بگیرید.

blank

روش بعدی برای ارتباط با فرزند میتواند آماده کردن یک خوراکی خوشمزه باشد. از او برای تهیه تغذیه مدرسه‌اش نظرخواهی کنید یا با کمک همدیگر لقمه های ساده و کوچک تهیه کنید.

سخن آخر

نوع تربیت فرزند نقش مهمی روی واکنش او به روز اول مدرسه دارد.

اگر در ارتباط با فرزند خود همیشه یک دوست مورد اعتماد باشید و سعی کنید آگاهیش را نسبت به محیط مدرسه و معلم‌ها افزایش دهید؛ خواهید دید که روز اول مدرسه به جای نگرانی و اضطراب، اشتیاق و انگیزه بالایی برای یادگرفتن چیزهای جدید یا پیدا کردن دوستان و همکلاسی‌هایش دارد.

با اطمینان زیادی می‌توان گفت حتی اگر یک یا دو مورد از این راهکارها را امتجان کنید فرزندتان روز اول مدرسه رفتن رو غم انگیزترین روز زندگیش توصیف نمی‌کند.

در اداکه سال تحصیلی ممکن است با مسائلی رو به رو شوید که کنترلش از دستتان خارج شود. در این‌گونه موارد تلاش کنید با مشاور مدرسه مشورت کنید و موضوع را به زمان نسپارید.

در بسیاری از موقعیت‌ها ممکن است از دیگران بشنوید که با گذشت زمان عادت می‌کند و لازم نیست انقدر سخت بگیری. به حرف مشورَپ گوش بدید و این توصیه‌های بی پایه و اساس رو جدی نگیرید. ما در جریان مشاوره‌ هایی که داشته ایم به این نتیجه رسیده ایم که ممکن است خاطره روزهای اول مدرسه در کل دوران تحصیل فرزندتان موثر باشد.

اگر احساس کردید مشاوره تحصیلی نمی‌تواند وقت زیادی برای فرزندتان اختصاص دهد،‌ گزینه دیگری هم وجود دارد می‌توانید مشاوره تلفنی را انتخاب کنید و آینده تحصیلی فرزندتان را در راه درست جلو ببرید

شما نیز میتوانید تجربیاتتان از روز اول مدرسه رفتن کودک خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

 

به اشتراک بگذارید
 •  
 •  

۲ دیدگاه

 • مینا کوهی

  شهریور ۳۰, ۱۳۹۸ در ۵:۳۱ ب٫ظ

  خیلی مطلب مفیدی بود. به نظرم اگه حتی به یه دونه اش عمل کنیم بچمون دیگه از مدرسه نمیترسه.

  پاسخ

  • blank
   مدیریت

   دی ۹, ۱۳۹۸ در ۴:۱۸ ب٫ظ

   دوست عزیز، از همراهی شما متشکریم.

   پاسخ

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *

19 + 9 =


سامانه مشاوره روانشناسی آنلاین مشوِرَپ با گلچین کردن زبده‌ترین متخصصان توانسته بستر امنی را فراهم کند.
با استفاده از این سامانه هم‌میهنان داخل و خارج کشور قادر خواهند بود در هر ساعت از شبانه روز مشاوره آنلاین بگیرند.
تنها ملزومات برای مشاوره گرفتن داشتن گوشی هوشمند، اتصال اینترنت و صرف هزینه‌ای مقرون به صرفه است.