راههای‌ عملی‌ جلوگیری‌ از اضطراب

بهمن ۱۴, ۱۳۹۷ 2
A-woman-with-anxiety-featured-image-1.png
کاهش اضطراب یکی از دغدغه‌های انسان مدرن است. زندگی ما همواره با تغییرات و دگرگونی‌هایی همراه است و تا پیش از آنکه خود را با آن تغییرات سازگار و متعادل نماییم، در حالت برانگیختگی٬ تنش و اضطراب قرار می گیریم و باید راهی برای کاهش استرس پیدا کنیم .تغییراتی که موجب اضطراب می شود لزوماً هم ناخوشایند نیستند، بلکه مانند قبولی در دانشگاه یا تولد فرزند ممکن است خوشایند هم باشند. اما چون تعادل پیشین ما با زندگی به هم می‌خورد و هنوز با شرایط جدید سازگاری پیدا نکردیم، موجب اضطراب می‌شود. در ادامه راهکارهایی برای رهایی از استرس و مدیریت استرس را برای شما آورده ایم.

اما راهکار کاهش اضطراب چیست؟

۱. شناسایی منابع استرس‌زا بسیار مهم است که بتوانید استرس‌های زندگی خود را بشناسید. بدین معنا که برای خود مشخص کنید چه عواملی باعث بر هم‌خوردن تعادل شما می‌شود.به عنوان مثال بعضی از افراد در ارتباطات اجتماعی و حضور در جمع، برخی در محل کار و مسائل مربوط به شغل شان، ارتباط با همسر و فرزند و یا مشکلات مربوط به تحصیل دچار استرس می‌شوند.

۲. اطمینان از واقعی بودن نگرانی‌ها در ذهن خود تجزیه و تحلیل کنید که آیا این نگرانی واقعیت دارد یا ساخته و دعوت شده ذهن شماست. به طور مثال وقتی نگران حرف مردم هستید و به دنبال این که خودتون را با انتظارات بقیه مطابقت بدهید، مسلماً این نگرانی و استرس توسط خود شما دعوت شده است.افکار نقش کلیدی در استرس ما دارد. شاید اتفاقات اطراف ما فاجعه نباشد، اما برداشت و نوع نگاه ما به این رویدادها باعث اضطراب می‌شود. شما می‌توانید به کمک مشاور این افکار را شناسایی و آنها را به چالش بکشید.

بیشتر بخوانید: تست کرونا در منزل

۳. به راه‌حل‌ها بیاندیشید به جای اینکه مدام به خود مشکل فکر کنید یا به دنبال دلیل تراشی و انداختن گناه به گردن دیگران باشید، که نتیجه‌ایی جز استرس بیشتر ندارد،به راهکارها فکر کنید.تمامی راه حل‌ها را در ذهن خود مرور کنید. حتی آنهایی که فکر می کنید احتمال موثر بودن‌شان بسیار پایین است. هم‌چنین می‌توانید از مشورت با دیگران در این زمینه کمک بگیرید.

مهارت ها و جلوگیری از اضطراب
یادگیری مهارت‌های برقراری ارتباط بسیار مهم است.

۴. یادگیری مهارتها به جای جنگیدن با همسر ،فرزند یا اطرافیان، که بخش عمده تنش‌های زندگی را به خود اختصاص می‌دهد، مهارتهای برقراری ارتباط سالم را بیاموزیم. از دیگر مهارتهای لازم برای کاهش استرس تمرین شهامت‌ورزی است. چرا که ناتوانی در ابراز نظر و بیان خواسته‌ها علی رغم میل زیاد برای این کار، به خودی خود ایجاد تنش می‌کند.برای این کار بهتر است از محیط‌‌های دوستانه و جمع‌هایی که بیشتر احساس راحتی می‌کنیم، شروع کنیم و بعد در محیط‌های ناآشنا نیز نظرات و خواسته های خودمان را ابراز کنیم.

۵. افزایش سطح سلامت روانی رویکرد هدفمند به زندگی، شوخ طبعی، روابط اجتماعی مناسب، می توانند سلامت روانی را، فزونی بخشند . در واقع از ویژگی‌های افراد سالم و مقاوم به استرس اینست که حتی به هنگام روبه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رو شدن با تنشها و ناکامیها، روحیه‌‌ی ‌‌‌‌‌ شاداب و بذله‌گوی خود را رها نمی‌کنند. با دوستانشان روابط سالم و صمیمانه دارند و به دنبال گسترش روابط با دیگران هستند. پیداست که چنین فردی آسانتر می‌تواند مشکلات، سختی‌ها و تنش‌ها را از سر بگذراند.

بیشتر بخوانید: بازسازی روابط بعد از خیانت

۶. تعدیل سبک زندگی گاهی سبک زندگی، استرس‌زا است. مثلا ممکن است فردی برای این که بیشتر به فعالیت شغلی‌اش برسد مدتی طولانی از خواب خود کاسته باشد، که همین کم خوابی باعث استرس و فشار روانی می‌شود. داشتن تغذیه مناسب، خواب کافی، اختصاص دادن زمانی برای ورزش کردن یا انجام فعالیت‌های لذت بخش بسیار در کاهش استرس‌های روزمره موثر است.

اگر شما هم می‌خواهید از شر فکرهای آزاردهنده و مشکلات فکری راحت شوید، همین الان اپلیکیشن موبایل را نصب کنید. یا از نسخه‌ی وب آن استفاده کنید در بخش  مشاوره آنلاین استرس «مشورَپ»‌ به بهترین مشاوران وصل شوید. تیم کارشناسی سامانه مشاور آنلاین «مشورَپ» می‌تواند شما را با یک کلیک به مشاور وصل کند. ما در «مشورَپ» باور داریم حق هر کسی‌ست که امکان مشاوره‌ی امن، راحت و با قیمت مناسب را داشته باشد.

سوالات متداول

چگونه با استرس خود رو به رو شویم؟

شناسایی منابع استرس‌زا بسیار مهم است و همچنین باید به طور واقع نگرانه به مسئله نگاه کنیم.

تعدیل سبک زندگی، چگونه به کاهش اضطراب کمک می‌کند؟

کم خوابی باعث تغییر وضعیت بدن می‌شود و علاوه بر آن پس خواب کافی و تغذیه مناسب و اختصاص دادن زمانی به فعالیت‌های ورزشی باعث افزایش هورمون‌های شادی آور می‌شود.


 

به اشتراک بگذارید
 •  
 •  

۲ دیدگاه

 • NAFAS

  اسفند ۱۸, ۱۳۹۷ در ۱:۰۶ ب٫ظ

  بی نهایت استرس دارم امیدوارم راهاتون بتونه کمکم کنه

  پاسخ

  • blank
   مدیریت

   دی ۱۰, ۱۳۹۸ در ۳:۰۲ ب٫ظ

   مشورپی عزیز، شما می توانید در کنار راه حل های ارائه شده، از طریق وبسایت و یا نصب اپلیکیشن مشورپ به یکی از مشاورین ما متصل شوید و در این زمینه از راهنمایی های بیشتر ایشان نیز کمک بگیرید.
   امیدواریم در تمام مراحل زندگیتان موفق و آرام باشید.

   پاسخ

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *

4 × 3 =


سامانه مشاوره روانشناسی آنلاین مشوِرَپ با گلچین کردن زبده‌ترین متخصصان توانسته بستر امنی را فراهم کند.
با استفاده از این سامانه هم‌میهنان داخل و خارج کشور قادر خواهند بود در هر ساعت از شبانه روز مشاوره آنلاین بگیرند.
تنها ملزومات برای مشاوره گرفتن داشتن گوشی هوشمند، اتصال اینترنت و صرف هزینه‌ای مقرون به صرفه است.