دلایل اضطراب و راههای کنترل آن

خرداد ۲۸, ۱۳۹۷ 2
dollarphotoclub_66331481final-1.jpg

در حالی که چیزهای زیادی در زندگی مدرن وجود دارد که باعث می‌شود روزمره ما آسان‌تر شود، جنبه‌های زیادی نیزوجود دارد که می‌تواند موجب اضطراب و تداوم آن شود و کنترل اضطراب از هر زمان دیگر مهم‌تر شده است. مطمئنا، ما یک دنیا اطلاعات و هزاران برنامه در نوک انگشتان خود داریم، اما آیا این واقعا چیز خوبی است ؟ آیا زندگی مردم در زمان‌های قدیم، به تعبیری،از ما آسان‌تر بوده؟  اضطراب از چیزی در حدود ۴۰۰ سال پیش از میلاد مسیح وجود داشته. اما آیا یونانیان باستان هم  با اینستاگرام یا رمز گشایی پیغام‌های متنی مرموز سر و کار داشته اند؟ نه.

در اینجا برخی از عوامل استرس زا در زندگی مدرن وجود دارند و از همه مهم‌تر، کاری که شما می‌توانید برای کنتزل اضطراب انجام دهید:

مشکل آفیس های یکپارچه

آفیس یکپارچه مفهوم نسبتا جدیدی است وبرای آن است که کارکنان در کار احساس بهتری داشته باشند. با این حال، مطالعات نشان می‌دهند که لزوما اینگونه نیست و کنترل اضطراب کارکنان را پیچیده‌تر می‌کند.

در اولین روز من (و … چندین روز پس از آن) در یک مجله با یک آفیس یکپارچه، من صدای نفس نفس کشیدن خودم را در سکوت پشت میزم می شنیدم. رئیسم یک قدم دورتر از من در ردیف مقابلم  بود، و من در تمام زمان‌ها در خط چشم مستقیم او بودم. این مرا آزار میداد که همیشه احساس می‌کردم تحت مراقبت هستم!

آفیس یکپارچه  به فشاری که ما در دفتر احساس می‌کنیم اضافه می‌شد. کس دیگری را نمی‌بینید که ناهاربخورند ؟ خوب، حدس بزن تو هم نباید این کار را بکنی ! هیچ کسی را نمی‌بینید که ساعت 6 بعد از ظهر بخواهد برود؟ خوب، اگر شما ساعت ۶ بخواهید بروید، پس یک فرد احمق هستید، درست است ؟

بیستر بخوانید: راهکارهایی برای رهایی از استرس

مشکل مقایسه کردن خودمان با افراد در رسانه

من هرگز به لب‌های ” کوچک ” ام دقت نمی کردم ، تا زمانی که  لبهای افراد مشهور را دیدم و ناگهان، احساس حقارت و کمبود کردم  چون لب‌های پف‌کرده  نداشتم دوستان زیبای من، احساس می‌کنند به اندازه کافی خوب نیستند، و با فرستادن عکس به یک چت گروهی می‌گوید: ” بینی من باید مانند فلان هنرپیشه باشد ” هنگامی که ما با بمباران تبلیغات  و  تلویزیون روبرو هستیم ، ما دائما در معرض استانداردهای زیبایی غیرواقعی قرار گرفته‌ایم.

برای کنترل اضطراب و نگرانی چه باید کرد:

تقریبا هر چیزی که در مجلات می‌بینید، به خاطر داشته باشید  طبیعی نیستند و یک گروه از هنرمندان آرایشی، متخصصین مد، لباس مد، و متخصصان نورپردازی وجود دارد که به آن‌ها کمک می‌کند تا کامل به نظر برسند.  مقایسه خودمان با دیگران به هیچ کجا نمی‌رسد. هر چه ما خودمان را با دیگران مقایسه کنیم، بیشتر برچیزهایی تمرکز می‌کنیم که در مورد خودمان دوست داریم، بهترباشد.

مشکل وب سایت‌های ارتباط جمعی

دیدن عکس‌هایی از دوستان ما که بدون ما خوشگذرانی میکنند، برایمان جالب نیست. با این حال  این می‌تواند باعث شود احساس کنیم که کیفیت زندگی ما در مقایسه با کسانی که همیشه عکس‌هایی ازمسافرت هایشان را ارسال می‌کنند و یا در مورد حلقه نامزدی عظیم خود لاف می‌زنند، بالا نیست.

حتی اگر دوستان ما افراد مشهور نباشند، به طور متوسط مردم چهره خود را در عکس‌هایی که پست می‌کنند، ویرایش می‌کنند مشکل این است که بدانیم چه چیزی واقعی است و چه چیزی نیست. اینگونه به کنترل اضطراب خود کمک می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: تست کرونا در منزل

مشکل تفسیر ارتباط آنلاین

این پیام چه معنایی دارد؟ پیغام‌های متنی که من ارسال و دریافت کردم ،درک و فهمشان  ناراحت‌کننده است. هنگام برقراری ارتباط با فرد بصورت رودررو، معمولا تفسیر آنچه فرد واقعا منظورش است، به خاطر لحن صدا و نشانه‌های اجتماعی ساده‌تراست. این موضوع ‌کنترل اضطراب را مهم‌تر از قبل کرده است.

زمانی  که ما به صورت الکترونیکی در حال برقراری  ارتباط هستیم. چه با دوستان بایک مکالکه  تلفنی‌  و چه با رییسمان از طریق ایمیل  و می‌تواند سخت واسترس زا باشد تا بفهمید آن‌ها چه می‌گویند. اغلب، ما بدترین حالت ممکن را در نظر میگیریم.

در این باره چه باید کرد؟

از تقاضا برای شفاف سازی نترسید،  این یک سوال ناراحت‌کننده است که باید بپرسید! گاهی اوقات این می‌تواند به شما کمک کند کمتر احساس ناراحتی  داشته باشید. می‌توانید بگویید: ” ببخشید گاهی اوقات خیلی سخت است که منظور شما را در متن بتوان فهمید. “

مشکل همیشه آماده به کار بودن

با تکنولوژی مدرن و برنامه‌های پست الکترونیکی در تلفن‌های ما، احساس می‌کنیم باید در هر ساعت از شبانه روز در دسترس باشیم. و رییس مان شماره‌های تلفن شخصی ما را دارد.

صرف‌نظر از حرفه شما، بسیاری از ما احساس می‌کنیم که نیاز داریم تا ایمیل را خارج ازساعات کاری چک کنیم تا ثابت کنیم که ما کارمند سختکوشی هستیم.

حالا چگونه باید اضطرب را کنترل کرد:

پیدا کردن تعادل کار،  زندگی و مرتب کردن و حفظ افکار کاردر محل کار سخت است.  نصیحت اول: وقتی اولین بار بیدار می‌شوید ایمیل تانرا چک نکنید.  و احتمال اینکه چیزی اضطراری وجودداشته باشد که نمی‌توانید صبر کنید تا وقتی که سرکار میروید تقریبا صفر است.اگر واقعا احساس می‌کنید که این مشکل در کار و خارج از کار بر شما تاثیر می‌گذارد، یک گفتگوی  صادقانه با رئیستان داشته باشید.  این کار آسان نیست و می‌تواندکاملا ناخوشایند باشد، اما خوشحال خواهید شد وقتی که این کار را کردید.  ،

نوتیفیکیشن ها را خاموش کنید.

اقدام کنید!

تیم کارشناسی سامانه مشاور آنلاین «مشورپ» می‌تواند شما را با یک کلیک به مشاور وصل کند. ما در «مشورپ» باور داریم حق هر کسی‌ست که امکان مشاوره‌ی امن، راحت و با قیمت مناسب را داشته باشد.
اگر شما هم می‌خواهید از شر فکرهای آزاردهنده و مشکلات فکری راحت شوید، همین الان اپلیکیشن موبایل را نصب کنید. یا از نسخه‌ی وب آن استفاده کنید و به یکی از مشاوران آنلاین «مشورپ»‌ وصل شوید. مشاوه استرس در این زمینه به شما کمک بسیاری خواهد کرد. 
به اشتراک بگذارید
 •  
 •  

2 دیدگاه

 • blank
  فاطمه محمدی

  خرداد ۳۱, ۱۳۹۷ در ۱۰:۴۶ ب٫ظ

  یوگا تاثیر خیلی زیادی تو آرامش من داشت. ممنون از مطلبتون شب خوش

  پاسخ

  • blank
   مدیریت

   خرداد ۳۱, ۱۳۹۷ در ۱۰:۵۱ ب٫ظ

   بله بسیار ورزش آرامش بخشیست.

   پاسخ

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


سامانه مشاوره روانشناسی آنلاین مشوِرَپ با گلچین کردن زبده‌ترین متخصصان توانسته بستر امنی را فراهم کند.
با استفاده از این سامانه هم‌میهنان داخل و خارج کشور قادر خواهند بود در هر ساعت از شبانه روز مشاوره آنلاین بگیرند.
تنها ملزومات برای مشاوره گرفتن داشتن گوشی هوشمند، اتصال اینترنت و صرف هزینه‌ای مقرون به صرفه است.