افسردگی بعد از ترک شیشه و درمان آن

اردیبهشت ۷, ۱۴۰۰ 0
افسردگی-بعد-از-ترک-شیشه-1200x695.jpg

شیشه یا مت آمفتامین یک داروی روانگردان با پتانسیل سوء مصرف بالا است. پس از مصرف آن، مقدار زیادی دوپامین در مغز آزاد شده و حس لذت، انرژی بیشتر و هوشیاری را به دنبال دارد که به طور متوسط حدود ۱۲ ساعت طول می‌کشد. به دلیل همین ویژگی، بسیاری از افراد پس از کنار گذاشتن آن، به افسردگی بعد از ترک شیشه دچار می‌شوند. این ماده روانگردان منشا طبیعی نداشته به صورت کاملا صنعتی و در آزمایشگاه‌های غیر قانونی ساخته می‌شود.

شیشه به راحتی شکر در مایعات حل می‌شود و همین مسئله، امکان سوء استفاده از آن را بیشتر کرده است. این ماده بدون بو با طعم کمی تلخ است که می‌توان آن را به شکل‌های مختلف استنشاقی، تدخینی و تزریق وریدی هم استفاده کرد. پس از مصرف، این ماده به سرعت به جریان خون راه یافته و احساس نشاط و هوشیاری فوری را در مصرف کنندگان ایجاد می‌کند. به دلیل این سرعت اثرگذاری، شیوع آن در میان همه افراد و به ویژه جوانان زیاد است. چنان‌چه در این زمینه نیاز به مشاوره پزشکی دارید، می‌توانید از خدمات مشاوره آنلاین مشوِرَپ کمک بگیرید.

بیشتر بدانید: تست کرونا در منزل

شیشه بعد از حشیش دومین ماده مخدر پر مصرف در جهان است که میزان استفاده زنان و مردان از آن تقریبا برابر است. حتی در برخی مناطق، زنان بیشتر از مردان به استفاده از ان روی آورده‌اند. رابطه بین مصرف شیشه و افسردگی یک رابطه دو طرفه است. مصرف این ماده باعث تغییر در خلق و خو شده و گاهی به عنوان یک خوددرمانی برای کاهش علائم افسردگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مصرف کنندگان در ابتدا احساس اعتماد به نفس بالا، افزایش تمرکز و شادابی خواهند داشت. اما پس از گذشت مدتی، وضعیت برعکس شده و احساس افسردگی با شدت بیشتری بر می‌گردد. از مهم‌ترین عوارض مصرف شیشه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افسردگی شدید
 • مشکلات روحی و روانی
 • اضطراب شدید
 • پرخاشگری
 • بدبینی
 • بی اشتهایی
 • کاهش وزن
 • تپش قلب
 • توهم و…

این مشکلات فرد را ترغیب به مصرف بیشتر این ماده کرده و بدن در وضعیت خطرناکی قرار خواهد گرفت. او ناچار است که برای دستیابی به حال بهتر، مدام از دوز بالاتر شیشه استفاده کند. در نتیجه وابستگی به این ماده مخدر بیشتر شده و به همین نسبت، شرایط ترک آن دشوارتر خواهد شد. با این حال، بسیاری از مصرف کنندگان شیشه چه با تمایل قلبی خود و چه با اصرار اطرافیان به سراغ ترک می‌روند. اگر بخواهیم صادقانه صحبت کنیم، باید بگوییم که ترک این ماده مخدر بسیار سخت است و نیاز به مراقبت و توجه بیشتری دارد. حضور در جلسات مشاوره و روان‌درمانی هم می‌تواند به این افراد کمک کند.

بیشتر بدانید: درمان خانگی خلط سینه

احساس افسردگی که بسیاری از مصرف کنندگان شیشه در هنگام اعتیاد و یا در اوایل بهبودی حس می‌کنند، از مهم‌ترین موانع ترک آن است. اما تحقیقات جدید نشان می‌دهند که این افسردگی را می‌توان به خوبی کنترل کرد. در حقیقت، مراقبه، ذهن آگاهی، دارو، ورزش و روان درمانی می‌توانند علائم افسردگی را در این افراد کاهش دهند. در ادامه به معرفی روش‌های درمانی موثر برای کمک به درمان بیماران وابسته به ماده مخدر شیشه اشاره می‌کنیم.

افسردگی ناشی از مصرف یا ترک شیشه
افسردگی یک از رایج‌ترین عوارض ناشی از مصرف شیشه و ترک آن است

درمان افسردگی پس از ترک شیشه

مشهور است که افسردگی و اعتیاد به مواد مخدر همپوشانی دارند. در سال‌های اخیر، متخصصان بهداشت روان و ترک اعتیاد به این واقعیت پی برده‌اند که این دو اغلب به هم آمیخته‌اند. چنین درک جدیدی از رابطه پیچیده افسردگی و اعتیاد باعث افزایش برنامه‌های درمانی ترکیبی شده که به دنبال درمان همزمان این دو اختلال و بررسی تاثیر آن‌ها بر یکدیگر هستند. با این کار، انگیزه اولیه برای سوء مصرف مواد غالبا مختل می‌شود و مکانیسم مقابله‌ای ناسازگار به کمک روش‌های سالم، مولد و ایمن برای مقابله با پریشانی، جایگزین خواهد شد.

اما همه چیز به این سادگی نیست. نه تنها بسیاری از مواد مخدر می‌توانند منجر به افسردگی در هنگام مصرف و ترک شوند، بلکه استفاده طولانی مدت از آن‌ها باعث ایجاد تغییرات اساسی در ساختار شیمیایی مغز هم می‌شود. این مواد به تدریج مراکز احساس لذت در مغز را از بین برده و تجربه هر لذت دیگری را به صورت فزاینده، غیر ممکن می‌کنند. طبق یک مطالعه در استرالیا، ۸۴ درصد وابستگان به مصرف شیشه، معیارهای افسردگی اساسی را در اوایل درمان یا قبل از شروع درمان داشته‌اند. این رقم به محض شروع درمان به شدت افزایش پیدا می‌کند؛ چون چیزی که باعث ایجاد حس لذت در آن‌ها می‌شده، از بین رفته است. متخصصان می‌گویند که مصرف شیشه باعث آزاد شدن دوپامین و نور اپی نفرین از طریق مغز می‌شود. بنابراین وقتی که فرد استفاده از آن را متوقف می‌کند، اثر قطعی بر مغز ایجاد شده که باعث آنهدونیا یا فقدان لذت می‌شود.

بیشتر بخوانید: درد پهلو بعد از بیدار شدن از خواب

در حالی که بهبودی از اعتیاد تقریبا برای همه دشوار است، اما اثرات عصبی ناشی از مصرف شیشه، می‌تواند این روند را ناخوشایندتر کند. اگر چه مطالعات تصویر برداری عصبی نشان می‌دهند که مغز می‌تواند گیرنده‌های آسیب دیده دوپامین را دوباره ترمیم کرده و رشد دهد، اما این روند بسیار آهسته انجام می‌شود. بازیابی عملکرد مغز در مکانی که قبل از مصرف مواد بوده، برای بسیاری از مصرف کنندگان و برخی از آسیب‌ها، ممکن است تا دو سال هم طول بکشد. ناتوانی در لذت بردن و بی تفاوتی و خونسردی که اغلب همراه با بهبودی در بیماران ایجاد می‌شود یکی از عوامل برگشت به مصرف مواد مخدر است. چون بسیاری از افراد در این مرحله از این که که بتوانند دوباره نوعی لذت را تجربه کنند، ناامید می‌شوند.

از آن‌ جا که خطر ابتلا به افسردگی و یا تشدید آن در افرادی که درمان را شروع می‌کنند بسیار زیاد است و ممکن است که برای طولانی مدت هم ادامه داشته باشد، بسیاری از وابستگان به شیشه در وهله اول تمایلی به درمان ندارند. مسلما افراد کمی داوطلب درمان طولانی مدت با کمترین احساس لذت خواهند شد. سوال اساسی این است که وقتی آن‌ها قادر به احساس و درک هیچ پاداشی نیستند، چگونه انگیزه خود را حفظ کنند؟

تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که برخی مداخلات پزشکی می‌تواند روند بهبودی را تسریع کرده و افسردگی بعد از ترک شیشه را تا حد زیادی کاهش دهد. این یافته‌ها نه تنها در کمک به افراد در حال درمان موثر هستند، بلکه می‌توانند در از بین بردن موانع درمان برای کسانی که از آنهدونیا می‌ترسد هم اثرگذار باشند. از از جمله این راهکارها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بیشتر بخوانید: بهترین قرص برای رفلاکس معده

مراقبه ذهن آگاهی

از مراقبه با تمرکز بر ذهن آگاهی برای بسیاری از کارها، از تسهیل بازسازی ماده خاکستری مغز تا بهبود نتایج برای درمان اختلال شخصیت مرزی استفاده می‌شود. یک مطالعه که اخیرا توسط تیمی از محققان دانشگاه UCLA انجام شده نشان داده است که مراقبه ذهن آگاهی به طور موثری می‌تواند اثرات منفی و اختلالات روانی را در افراد وابسته به محرک‌هایی مثل مواد مخدر کاهش دهد. پزشکان معتقدند این کار می‌تواند به مدیریت غم و اضطرابی که به ویژه در اوایل دوره درمان به بدن وارد می‌شود، کمک کند. این روش یکی از بهترین روش‌های درمانی برای مقابله با اضطراب و افسردگی، حتی در افراد غیر معتاد است. بنابراین به کار گرفتن آن برای افراد مبتلا به مواد مخدر هم می‌تواند بسیار مهیج و کارا باشد. از این طریق، بیماران می‌توانند به جای آن که خود را تسلیم ناراحتی عاطفی تحمل ناپذیر کنند، مهارت‌های مقابله‌ای و اعتماد به نفس لازم را برای ایجاد انگیزه باقی ماندن در روند معالجه ایجاد کنند.

درمان افسردگی بعد از ترک شیشه با ورزش
ورزش ساده‌ترین راه مقابله با افسردگی پس از ترک شیشه است

دارو

برخلاف اعتیاد به مواد افیونی یا الکلی، در حال حاضر هیچ داروی ترک اعتیاد یا پیشگیری از عود مصرف موادی مثل شیشه وجود ندارد. به نظر می‌رسد که داروهای ضد افسردگی (SSRI) نه تنها در درمان وابستگی به شیشه ناکارآمد هستند، بلکه برخی از عوارض جانبی بی سابقه را هم در افراد ایجاد می‌کنند. هم‌چنین هیچ تاثیری بر افسردگی ثانویه تجربه شده در هنگام ترک مت آمفتامین را ندارند. با این حال، چند مطالعه نشان داده‌اند که یک داروی صد افسردگی به نام ولبوترین که به عنوان یک مهار کننده جذب مجدد نور اپی نفرین و دوپامین عمل می‌کند، می‌تواند اشتیاق مصرف را در بیماران کاهش دهد. این دارو هم‌چنین می‌تواند به ایجاد تعادل شیمیایی در مغز هم کمک کند. امروزه پزشکان در حال بررسی پتانسیل داروهای آدرال و ریتالین برای کاهش هوس مصرف و افسردگی در وابستگان به شیشه هستند. به نظر می‌رسد این ترکیبات هم می‌توانند پس از تکمیل تحقیقات و تایید پزشکان در آینده به درمان سوء مصرف این ماده مخدر کمک کنند.

بیشتر بخوانید: واکسن گارداسیل چیست؟

ورزش

ورزش یکی از ساده‌ترین و در عین حال موثرترین کارهایی است که می‌توانیم برای ارتقاء‌ سلامت جسمی و روانی خود انجام دهیم. اما آیا ورزش می‌تواند واقعا به افسردگی مربوط به ترک شیشه کمک کند؟ طبق مطالعه‌ای که در یکی از نشریات معتبر آمریکایی منتشر شده، پاسخ مثبت است. محققان دریافتند کاهش علائم افسردگی در افراد ساکن در یک مرکز ترک اعتیاد که به مدت ۶۰ دقیقه و سه بار در هفته ورزش می‌کنند، به شکل چشمگیری مشاهده شده است. نویسندگان این مقاله اشاره کردند که: یافته‌های ما نشان می‌دهد ورزش کردن با شدت متوسط در درمان افسردگی افرادی که نخستین مراحل درمان را پشت سر می‌گذارند، بسیار موثر است. اگر چه دلایل دقیق این موضوع هنوز درک نشده است، اما به نظر می‌رسد که ورزش باعث افزایش همزمان نوروژنز و ترشح سروتونین و دوپامین در مغز می‌شود. این دو موضوع می‌توانند نقش مهمی در تسهیل رهایی از افسردگی در بیماران وابسته به شیشه باشند.

روان درمانی

برنامه اصلی مراکز درمان اعتیاد، بر روان درمانی متمرکز است و دلیل خوبی برای این موضوع وجود دارد: مشخص شده است که روان درمانی به ویژه رفتار درمانی شناختی (CBT) باعث کاهش ولع مصرف، میزان عود و هم‌چنین کاهش دفعات و شدت علائم افسردگی همراه با آن می‌شود. وابستگان به مخدرهای مختلف مانند شیشه باید رفتارهای خاصی را یاد بگیرند. از آن‌جا که شیشه به آن‌ها آموزش داده است که تمام لذت‌های ممکن را با آن تجربه کنند، بیماران باید یاد بگیرند که تفکر و انتظارات خود را اصلاح کنند. در چنین شرایطی، مشاور از طریق مشاوره فردی و گروهی به آن‌ها کمک می‌کند تا با ولع خود کنار بیایند و از موقعیت‌هایی که آن‌ها را به مصرف مجدد شیشه سوق می‌دهد، پرهیز کنند. روان درمانی با آموزش چگونگی ایجاد تغییرات مثبت، ضمن ایجاد ارتباطات سالم و جدید توأم با لذت، می‌تواند به حمایت عاطفی و رفتاری مورد نیاز برای مقابله با چالش‌ها هم بهبود بخشد.

استفاده از مشاوره گروهی برای درمان افسردگی پس از ترک اعتیاد
شرکت در جلسات مشاوره فردی و گروهی می‌تواند به درمان افسردگی بعد از ترک شیشه کمک کند

حرف آخر

یکی از اصلی‌ترین مشکلات افرادی که می‌خواهند وابستگی به ماده مخدر شیشه را ترک کنند، افسردگی است. افسردگی علاوه بر تشدید وابستگی و نیاز به مصرف دوزهای بالاتر، ممکن است آن‌ها را از ادامه درمان و زندگی بدون احساس لذت هم ناامید کند. یکی از رویکردهای موثر برای کمک به این افراد، ارائه مجموعه‌ای از درمان‌های مبتنی بر شواهد بالینی، جامع و تجربی است تا راه را برای بهبودی شامل روان درمانی فردی و گروهی، آمادگی جسمی، مراقبه و مداخلات دارویی هموار کند. بیماران با راهنمایی متخصصان دلسوز باید یاد بگیرند که چه عواملی را پشت سر خواهند گذاشت، چه ابزارهایی نیاز دارند و چه کسانی از آن‌ها برای بهبودی و رفع مشکلات پشتیبانی خواهند کرد. برای دریافت راهنمایی در این زمینه می‌توانید از مشاوران مشوِرَپ کمک بگیرید. افسردگی بعد از ترک شیشه یک عارضه رایج ناشی از این درمان است که آگاهی کافی بیماران و اطرافیان آن‌ها می‌تواند تلاش آن‌ها را به یک تجربه مثبت و موثر تبدیل کند. تجربه شما در این زمینه چه بوده است؟


سوالات متداول

برای افسردگی بعد از ترک شیشه چه باید کرد؟

آگاهی کافی از روند درمان و دریافت درمان‌های تخصصی مبتنی بر دارو، درمان‌ها‌ی روانشناختی، مراقبه ذهن آگاهی و انجام فعالیت ورزشی مناسب با شدت متوسط می‌تواند به درمان این افراد کمک کند.

برای درمان افسردگی بعد از ترک شیشه از چه پزشکی کمک بگیریم؟

شما می‌توانید برای دریافت راهنمایی در زمینه درمان و پیگیری افسردگی ناشی از مصرف شیشه و یا بعد از ترک آن از مشاوران متخصص روانپزشکی و روانشناسی مشوِرَپ کمک بگیرید.


 منابع

www.altamirarecovery.com

www.drugabuse.gov

به اشتراک بگذارید
 •  
 •  

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


سامانه مشاوره روانشناسی آنلاین مشوِرَپ با گلچین کردن زبده‌ترین متخصصان توانسته بستر امنی را فراهم کند.
با استفاده از این سامانه هم‌میهنان داخل و خارج کشور قادر خواهند بود در هر ساعت از شبانه روز مشاوره آنلاین بگیرند.
تنها ملزومات برای مشاوره گرفتن داشتن گوشی هوشمند، اتصال اینترنت و صرف هزینه‌ای مقرون به صرفه است.