پیکر تراشی چیست؟ آیا لیپوماتیک بدون جراحی امکان پذیر است؟

اسفند ۱۷, ۱۳۹۹ 0
پیکر-تراشی-چیست؟.jpg

داشتن بدنی متناسب و بدون اضافه وزن و نواقص ظاهری رویای بسیاری از افراد است. استفاده از ورزش‌های خاص و رژیم‌های غذایی از بهترین و سالم‌ترین راه‌ها برای رسیدن به این هدف است. اما با توجه به این که تاثیر این کارها بیشتر در فرم کلی بدن قابل مشاهده است نه به صورت موضعی، ممکن است برای همه ایده‌آل نباشد. از سوی دیگر ساختن بدنی متناسب با این روش‌ها به صرف وقت و انرژی زیادی نیاز دارد. علم پزشکی به کمک این افراد آمده تا با روش‌هایی بتوانند بدن خود را همانند مجسمه به فرم دلخواه درآورند. به این کار پیکر تراشی گفته می‌شود. اما پیکر تراشی چیست؟

عمل پیکر تراشی یا لیپوماتیک به معنی لاغری، پر کردن و تغییر دادن شکل و فرم بدن از طریق خارج کردن چربی از بعضی نواحی و انتقال آن به نواحی دیگر است. در گذشته این کار نیاز به انجام عمل جراحی برای برش بافت چربی اضافی داشت. چنین عملی مستلزم بیهوشی عمومی، آسیب بافتی بیشتر، خونریزی بیشتر حین عمل، عوارض بیشتر و دوره نقاهت طولانی‌تر بود. علاوه بر این اسکار محل جراحی هم بر روی بدن فرد باقی می‌ماند. امروزه این کار با تکنولوژی جدید و به شکل ساده‌تری قابل اجراست. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آن می‌توانید از سامانه مشاوره آنلاین مشوِرَپ کمک بگیرید.

بیشتر بدانید: تست کرونا در منزل

پیکر تراشی بدون جراحی

لیپوماتیک یا پیکر تراشی در واقع شبیه مجسمه سازی با فرم بدن است که در آن چربی برداشته شده از قسمتی به جای دیگری برای تغییر شکل آن منتقل می‌شود. این کار ممکن است مانند لیپوساکشن به نظر برسد، اما فناوری به کار رفته در لیپوماتیک برای شکستن و مکش چربی بسیار متفاوت از لیپوساکشن است. در این روش برای شکستن سلول‌های چربی از فناوری صوتی، لرزش و امواج فراصوت استفاده می‌شود. سپس یک لوله به داخل بافت چربی وارد شده و از طریق حرکات چرخشی و لرزش آن‌ها را از بین می‌برد. این حرکات نه به عروق آسیب وارد می‌کند و نه به خود سلول‌های چربی؛ بلکه فقط بافت آن را تغییر می‌دهد. این بافت چربی خارج شده به عنوان مایع پر کننده مجددا قابل استفاده است و می‌توان از تزریق آن در بافت پستان، لگن، صورت و… استفاده کرد.

این روش با ایجاد زخم و خونریزی کمتری نسبت به لیپوساکشن همراه است. هم‌چنین برخلاف لیپوساکشن، فرد نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد و بلافاصله بعد از عمل ترخیص می‌شود. به طور کلی پیکر تراشی منجر به آسیب بافتی کمتر، یکنواختی بهتر چربی در زیر پوست، ظرافت بیشتر پوست و ماندگاری بهتر می‎شود. برای رسیدن به یک نتیجه طبیعی‌تر، این کار اغلب با روش‌های دیگری مثل لیفت بدن، افزایش یا کاهش سایز پستان، جراحی پلاستیک شکم و سایر نواحی ترکیب می‌شود. توجه داشته باشید که این کار، روشی درمانی برای رفع اضافه وزن و چاقی نیست و فقط به اصلاح فرم بدن می‌پردازد. اگر می‌خواهید با استفاده از جراحی وزن کم کنید، می‌توانید از روش‌های جراحی لاغری مثل بالن معده، عمل بای پس و… استفاده کنید. پیکر تراشی می‌تواند در افرادی با شاخص توده بدن کمتر از ۳۰ به تغییر فرم و لاغرتر دیده شدن کمک کند.

وارد کردن کانولا به داخل بافت چربی برای تخلیه آن
پیکر تراشی از طریق وارد کردن لوله مخصوص به داخل بافت چربی و تخریب آن توسط امواج فراصوت انجام می‌شود

نکات مراقبتی پیش از پیکر تراشی چیست؟

لازم است که افراد با آمادگی بدنی کامل برای این عمل اقدام کنند. پیش از عمل پزشک نتایج آزمایشات و تاریخچه پزشکی بیمار را بررسی کرده و شرایط او را برای انجام پیکر تراشی ارزیابی می‌کند. لازم است که فرد پیش از انجام عمل نکات خاصی را رعایت کند؛ از جمله:

 • دوری از دخانیات و الکل از حدود دو هفته پیش از انجام عمل
 • ارائه سوابق آلرژی به مواد، داروها و… به پزشک
 • کاهش مصرف نمک (این کار را باید پس از انجام پیکر تراشی هم ادامه دهد)
 • قطع مصرف داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین یا داروهایی مثل ایبوپروفن
 • قطع مصرف مکمل‌های ویتامین یا ترکیبات گیاهی
 • انتخاب یک همراه که فرصت کافی برای همراهی در ۲۴ ساعت اول پس از عمل را با او داشته باشد.

بیشتر بدانید: سوالات مشاوره ازدواج

نکات مراقبتی پس از انجام پیکر تراشی چیست؟

درد، تورم و کبودی در نقاطی از بدن که برای خروج بافت چربی مورد استفاده قرار گرفته طبیعی است و به زودی برطرف خواهد شد. این روش نسبت به لیپوساکشن دوره نقاهت کمتری دارد. توصیه می‌شود که بیمار پس از انجام پیکر تراشی به نکات زیر توجه کند:

 • حداقل ۲۴ ساعت پس از عمل حمام کند.
 • از غذاهای سالم و طبیعی با روغن و نمک کم استفاده کند.
 • از کمپرس گرم و سرد در نواحی جراحی استفاده نکند.
 • برای مدت زمان توصیه شده از سوی جراح از گن‌های مخصوص استفاده کند.
 • به مدت دو هفته فعالیت ورزشی نداشته باشد.
 • حداقل تا دو هفته و پیش از بهبود نواحی جراحی شنا نکند.
 • پس از گذشت ۴۸ ساعت می‌تواند سفر هوایی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: اختلاف با خانواده را چگونه مدیریت کنیم

پیکرتراشی با لیزر

پیکر تراشی با لیزر یا لیزر لیپولیز یک روش خوب برای از بین بردن بافت چربی اضافی نواحی مختلف بدن از طریق تابیدن نور لیزر بر سلول‌های چربی است. در این روش غشاء سلولی چربی تخریب شده و به سرعت باعث از بین رفتن بافت چربی می‌شود. این کار نیاز به تخلیه چربی تجزیه شده ندارد، به همین دلیل به صورت سرپایی  در مطب قابل انجام است. در پیکر تراشی به کمک لیزر، بافت چربی تجزیه شده به صورت طبیعی یا به کمک میکرو پمپ یا سرنگ خارج می‌شود و نیازی به مکش آن به کمک دستگاه نیست.

پیکر تراشی بازو برای کاهش چربی و شل شدگی بافت آن
پیکر تراشی به وسیله لیزر برای نواحی ظریف بدن مثل غبغب و بازو هم امکان‌پذیر است

پیکر تراشی با لیزر یک عمل ایمن است که دوره نقاهت کوتاهی دارد. به بیماران توصیه می‌شود که در روزهای نخست پس از عمل از گن مخصوص استفاده کنند تا تورم نواحی کاهش پیدا کند و بدن فرم مناسب را پیدا کند. این روش باعث کاهش ذخایر چربی و جلوگیری از انباشت مجدد آن‌ها می‌شود. ضمنا یک مزیت مهم آن نسبت به لیپوساکشن، امکان انجام آن برای نواحی ظریف مثل غبغب، گونه، زانو، بالای شکم و… است و می‌توان آن را برای یک نقطه به صورت چند باره تکرار کرد.

پیکر تراشی شکم

پیکر تراشی شکم برای بسیاری از افراد به ویژه کسانی که چاقی شکمی داشته یا شکم آن‌ها پس از زایمان به فرم پیش از بارداری بر نمی‌گردد بسیار مناسب است. این کار نیاز به ایجاد شکاف برای خروج چربی ندارد و فقط از طریق یک سوراخ به اندازه حداکثر ۵ میلی‌متر برای وارد کردن لوله مخصوص انجام می‌شود. کانولای دستگاه از این سوراخ به بافت چربی وارد می‌شود و همزمان با تزریق محلول بی‌حسی به بافت، با ایجاد امواج فراصوت، بافت چربی را تخریب می‌کند. در این روش حداقل آسیب به بافت‌ها و اندام‌های دیگر بدن وارد شده و هدف آن به طور ویژه سلول‌های چربی هستند. بافت چربی تخریب شده به کمک این لوله از بدن خارج شده و ذخیره می‌شود.

گرچه مقدار این چربی خارج شده در هر جلسه به وزن و سایز بدن و میزان چربی ذخیره شده در بدن دارد، اما بهتر است بیش از ۵ لیتر در هر نوبت نباشد. فاصله نوبت‌ها برای انجام این عمل حداقل ۷۲ ساعت است. برای شکل‌گیری بافتی که چربی از آن خارج شده، لازم است که بیمار برای مدت حداقل دو هفته گن مخصوص بپوشد. چربی خارج شده به این روش، به دلیل حفظ سلولی و کیفیت آن برای استفاده در سایر بخش‌های بدن قابل مصرف است.

بیشتر بدانید: خواص کلم بروکلی برای لاغری

پیکر تراشی ران

پیکر تراشی ران را به کمک دستگاه‌های مختلفی مثل لیزر، لیپوماتیک و… انجام می‌دهند. هدف از این کار، اصلاح ایرادات این اندام و دادن شکل زیبا به آن است. بیشتر متقاضیان این روش افرادی هستند که پایین تنه چاق‌تری داشته و تمایل دارند با این کار تناسب کافی را در بخش بالایی و پایینی بدن خود ایجاد کنند. در پیکر تراشی ران، چربی‌های ناحیه ران را به روش‌های مختلف خارج می‌کنند. در صورت حفظ بافت چربی و کیفیت آن به کمک روش لیپوماتیک، می‌توان از آن برای ترمیم و تزریق چربی به نقاط دیگر استفاده کرد. این روش به رفع سلولیت موجود در ران‌ها هم کمک می‌کند. پزشکان مدعی هستند که انجام این روش برای افراد خیلی چاق مناسب نیست و افراد با شاخص توده بدن کمتر از ۳۰ بهترین نتیجه را از آن دریافت می‌کنند.

رفع سلولیت ران به کمک پیکر تراشی
پیکر تراشی علاوه بر کاهش سایز و اصلاح فرم ران به رفع سلولیت آن هم کمک می‌کند

عوارض پیکر تراشی چیست؟

این روش نسبت به لیپوساکشن که با خطر آمبولی، لخته شدن خون در پا، ورم بافت و… همراه بود، خطرات کمی دارد و به ندرت عوارض شدیدی ایجاد می‌کند. یکی از عوارض آن که نسبت به سایر عوارض شیوع بیشتری دارد آمبولی خفیف است. این عارضه با مراقبت‌های پس از عمل به خوبی برطرف می‌شود و معمولا نگران کننده نیست. اما در موارد شدید به مداخله پزشکی نیاز دارد. انجام پیکر تراشی برای بیماران مبتلا به هموفیلی، افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف، افراد مبتلا به آلرژی و بیماری‌های عفونی مناسب نیست و ممکن است با عوارض شدیدی همراه باشد. توصیه می‌شود پیش از انجام آن به طور کامل در مورد شرایط سلامتی و سوابق بیماری‌های خود با پزشک صحبت کنید و سپس تصمیم به انجام آن بگیرید.

حرف آخر

داشتن اندام متناسب یکی از آروزهای بسیاری از انسان‌هاست که معمولا به وسیله رژیم غذایی و ورزش، به سرعت قابل دست یافتن نیست. برای این منظور پزشکان به وسیله علم و تکنولوژی موجود به سراغ ابداع روش‌هایی می‌روند که رسیدن به چنین هدفی را آسان‌تر و امکان‌پذیرتر می‌کند. در سال‌های گذشته روش‌های دیگری برای رهایی از چربی‌های اضافی بدن وجود داشت. امروزه این روش‌ها به کمک دستگاه‌ها و تکنولوژی جدید، به روزتر شده تا علاوه بر خطر کمتر، این کار را با کیفیت بهتری هم انجام دهد. پیکر تراشی یک راه ایمن‌تر و آسان‌تر برای دستیابی به اندام رویایی افراد است. اگر می‌خواهید بدانید که پیکر تراشی چیست؟ می‌توانید با مشاوران سامانه مشوِرَپ مشورت کنید. آیا شما تجربه‌ای در این زمینه دارید؟

سوالات متداول

پیکر تراشی چیست؟

پیکر تراشی روشی برای ایجاد فرم دلخواه در بدن از طریق خروج چربی‌های اضافی از آن است که بدون نیاز به عمل جراحی و بدون درد و خونریزی با دستگاهی به روز انجام می‌شود.

پیکر تراشی بدون جراحی چیست؟

پیکر تراشی یا لیپوماتیک مانند لیپوساکشن نیازی به بیهوشی و شکاف بافت ندارد و به کمک یک لوله که به بافت چربی وارد می‌شود، آن را بین تخریب کرده و از بدن خارج می‌کند.

عوارض پیکرتراشی چیست؟

کبودی، درد و تورم در نواحی ورود لوله به بدن معمولا پس از چند روز برطرف می‌شود. آمبولی خفیف هم ممکن است در برخی از افراد روی دهد که با مراقبت‌های پزشکی رفع خواهد شد.

عمل پیکرتراشی چیست؟

پیکر تراشی مجموعه‌ای از اقدامات تهاجمی یا غیر تهاجمی برای اصلاح و تغییر فرم بدن از طریق خروج چربی از برخی نقاط و تزریق آن به سایر نواحی بدن از طریق دستگاه مخصوص است.

برای پیکر تراشی به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

برای آگاهی از شرایط لازم برای این کار و دریافت مشاوره پزشکی می‌توانید از پزشکان متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی سامانه مشاوره آنلاین مشوِرَپ به صورت ۲۴ ساعته راهنمایی بگیرید.


منابع

medirip.com

drmohsenfadaee.com

به اشتراک بگذارید
 •  
 •  

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *

9 + چهارده =


سامانه مشاوره روانشناسی آنلاین مشوِرَپ با گلچین کردن زبده‌ترین متخصصان توانسته بستر امنی را فراهم کند.
با استفاده از این سامانه هم‌میهنان داخل و خارج کشور قادر خواهند بود در هر ساعت از شبانه روز مشاوره آنلاین بگیرند.
تنها ملزومات برای مشاوره گرفتن داشتن گوشی هوشمند، اتصال اینترنت و صرف هزینه‌ای مقرون به صرفه است.