مهم‌ترین نکاتی که باید درباره قرص سیتالوپرام بدانید

شهریور ۶, ۱۴۰۰ 0
قرص-سیتالوپرام.jpg

سیتالوپرام یک داروی ضد افسردگی است که با تاثیرگذاری روی مغز، اختلال افسردگی را درمان می‌کند. قرص ضد افسردگی سیتالوپرام به عنوان مهار کننده بازجذب سروتونین شناخته می‌شود و ساختار شیمیایی آن با سایر داروهای ضد افسردگی متفاوت است. این دارو برای اولین بار در سال ۱۹۹۸ توسط سازمان جهانی غذا و دارو تایید شد. معجزه سیتالوپرام را می‌توان در مهار کردن مشکلاتی مانند افسردگی، اضطراب، وسواس و سایر اختلالات خلقی به خوبی مشاهده کرد.
این نوع از داروها روی سروتونین اثر می‌کنند و سطح سروتونین را در مغز افزایش می‌دهند. سروتونین یک انتقال دهنده عصبی است که به تنظیم خلق و خوی شما کمک می‌کند.
سیتالوپرام همچنین برای درمان اختلالات هراس، هراس اجتماعی، اختلال استرس و سندروم پیش از قاعدگی یا PMS تجویز می‌شود.

درمان افسردگی
قرص سیتالوپرام برای درمان افسردگی شدید و دیگر اختلالات خلقی توسط پزشک تجویز می‌شود

علائم افسردگی

علائم افسردگی علائمی هستند که در صورت مشاهده آن‌ها در خود، شاید نیاز باشد به پزشک مراجعه کرده و از داروی‌های ضد افسردگی نظیر سیتالوپرام استفاده کنید. این علائم عبارتند از خلق افسرده و داشتن احساس غم که ممکن است با گریستن همراه باشد. داشتن احساس بی‌ارزش بودن، احساس گناه، ناامیدی و درماندگی، بی‌علاقه شدن نسبت به فعالیت‌های روزمره، اختلالات خواب، کم انرژی بودن و نداشتن تمرکز کافی، کند شدن حرکات، داشتن افکار خودکشی و اقدام به خودکشی. در صورت مشاهده هرکدام از این موارد بهتر است به پزشک مراجعه کنید و از حاد شدن مشکل افسردگی خود پیشگیری کنید.


مهم‌ترین اطلاعاتی که در مصرف سیتالوپرام باید بدانید

بلافاصله بعد از استفاده از سیتالوپرام شما نمی‌توانید اثرات آن را در خود ببینید. معمولا بین ۱ تا ۴ هفته طول می‌کشد تا اثرات اولیه سیتالوپرام بر افسردگی را در خود مشاهده کنید. برای مهار کامل بیماری نیاز است تا مصرف دارو را ۸ تا ۱۲ هفته ادامه دهید. پس اگر تغییری در حال خود مشاهده نکردید، لازم است به مصرف دارو ادامه دهید و صبور باشید.
خواب، میران انرژی یا اشتها ممکن است در ۱ تا ۲ هفته اول تا حدودی بهبود یابد. بهبود این علائم جسمی می‎تواند نشانه اولیه مهمی از موثر بودن دارو باشد. بهبود خلق افسرده و عدم علاقه به فعالیت‌های روزمره ممکن است بین ۶ تا ۸ هفته زمان نیاز داشته باشد.
ممکن است پس از مصرف سیتالوپرام شما حس بهتری داشته باشید و به همین دلیل تصمیم بگیرید مصرف دارو را قطع کنید اما لازم است بدانید که نیابد به طور خودسرانه این کار را انجام دهید و پزشک شما مدت زمان مصرف دارو را ارزیابی می‌کند.
اگر مصرف دوزهای سیتالوپرام را فراموش کنید ممکن است علائم بیماری به‌طور مجدد عود کند.
قطع ناگهانی سیتالوپرام نیز علائمی مانند تحریک‌پذیری بالا، تهوع، احساس سرگیجه، استفراغ، کابوس و سردرد را به همراه خواهد داشت. بنابراین بهتر است قطع دارو نیز زیر نظر پزشک انجام شود.درباره انواع سردرد مطلبی را در بلاگ بخوانید.
هنگام مصرف سیتالوپرام از نوشیدن الکل و استفاده از مواد مخدر اجتناب کنید. این موارد ممکن است اثربخشی دارو را کم کند و یا عوارض جانبی دارو را افزایش دهد.
استفاده طولانی مدت سیتالوپرام خطری در پی ندارد و این دارو، یک ضد افسردگی بی‌خطر و موثر است.

نکاتی که قبل از مصرف سیتالوپرام باید با پزشک خود در میان بگذارید

لازم است هنگام مراجعه به پزشک در مورد آن دسته از علائم بیماری که بیش از دیگرعلائم شما را آزار می‌دهد، با پزشک خود صحبت کنید وآن‌ها را با او در میان بگذارید. اگر به خودکشی فکر می‌کنید یا در گذشته اقدام به خودکشی کرده‌اید به پرشک خود اطلاع دهید.
لازم است پزشک شما بداند در گذشته چه داروهایی مصرف کرده‌اید و عوارض جانبی آن‌ها روی شما چه بوده است. برخی از عوارض جانبی ممکن است با گذشت زمان از بین بروند، اما برخی دیگر امکان پایدار بودن دارد و شاید نیاز باشد داروی خود را تغییر دهید.
هرگونه مشکل روانی یا پزشکی دیگری که دارید، از جمله سابقه اختلال دو قطبی را به پزشک خود بگویید و او را از تمام داروهایی که در حال حاضر مصرف می‌کنید و همچنین از حساسیت‌های دارویی خود مطلع سازید.
اگر در حال گذراندن دوره‌هایی مانند گفتار درمانی یا درمان سوءمصرف مواد هستید نیز این موضوعات را با پزشک در میان بگذارید. در این صورت پزشک شما می‌تواند نحوه عملکرد این درمان‌ها را در کنار دارو برایتان توضیح دهد.

شما همینطور می‌توانید درباره افسردگی بعد از ترک شیشه مطلبی را در مشوِرَپ بخوانید.

اگر باردار هستید یا قصد دارید که باردار شوید و در صورتی که الکل و مواد مخدر مصرف می‌کنید، حتما به پزشک اطلاع دهید.
یکی از نکاتی که در مصرف سیتالوپرام باید به آن دقت کنید، سندرم سروتونین است. اگر مشکوک به سندرم سروتونین هستید حتما پیش از مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید.


سیتالوپرام و بارداری

اگر قصد دارید باردار شوید، حتما این موضوع را با پرشک خود در میان بگذارید تا بهتر بتواند تجویر دارو را مدیریت کند. تصمیم‌گیری برای بارداری در افرادی که دارای اختلالات افسردگی هستند می‌تواند تصمیم دشوار و مهمی باشد چرا که این بیماری اگر تحت کنترل و درمان قرار نگیرد، ممکن است برای مادر و جنین خطرناک باشد. در زنان بارداری که در طول هفته‌ ۱۳ تا پایان بارداری داروهای ضد افسردگی مصرف می‌کنند، این احتمال وجود دارد که نوزاد قبل از رشد کامل به دنیا بیاید.
زنان بارداری که درمان ضد افسردگی را به‌طور خودسرانه متوقف می‌کنند، پنج برابر بیشتر از افرادی که به داروهای ضد افسردگی خود ادامه می‌دهند دچار عود افسردگی می‌شوند. اگر باردار هستید لازم است دغدغه‌ها و سوالات خود را درباره خطرات و مزایای استفاده از داروهای ضد افسردگی با پزشک خود در میان بگذارید. در دوران شیردهی نیز نسبت به مصرف سیتالوپرام باید احتیاط شود، زیرا سیتالوپرام وارد شیر مادر شده و از این طریق به نوزاد انتقال پیدا می‌کند.


طریقه مصرف سیتالوپرام

این قرص به‌طور معمول یک‌بار در روز مصرف می‌شود. معمولا بیماران دارو را با دوز کم شروع می‌کنند و به آرامی طی چند هفته آن را افزایش می‌دهند. برای آن‌که دوز دارو را فراموش نکنید، می‌توانید از جعبه قرص یا هشدار تلفن همراه خود استفاده کنید.
همچنین ممکن است از یکی از اعضای خانواده یا دوست خود بخواهید که به شما یادآوری کند تا مطمئن شوید که داروی خود را مصرف می‌کنید. در صورتی که مصرف یک دوز از دارو را فراموش کرده‌اید، به محض یادآوری آن ‌را مصرف کنید. اما اگر نزدیک به دوز دوم هستید، دست نگه دارید و در دوز بعدی میزان مصرف دارو را دو برابر نکنید.

سیتالوپرام ۱۰

دوز پایه قرص سیتالوپرام، ۱۰ میلی‌گرم است. این میزان کمترین دوز تجویز شده توسط پزشک است که باید یک‌بار در روز مصرف شود.

سیتالوپرام ۲۰

سیتالوپرام علاوه بر نوع ۱۰ میلی‌گرمی، در دوز ۲۰ میلی‌گرمی نیز عرضه می‌شود. برای بیماران بالای ۶۰ سال، حداکثر دوز توصیه شده ۲۰ میلی‌گرم و یک بار در روز است. فقط پزشک شما می‌تواند دوز مناسب را برای شما تعیین کند.

اس سیتالوپرام
نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که اس سیتالوپرام می‌تواند از سیتالوپرام قوی‌تر باشد

عوارض سیتالوپرام

عوارض جانبی شایع سیتالوپرام عبارتند از سردرد، تهوع، اسهال، خشکی دهان، افزایش تعریق، احساس عصبی بودن، بی‌قراری، خستگی یا بی‌خوابی. این عوارض با ادامه مصرف دارو، اغلب در طی یک یا دو هفته اول بهبود می‌یابد.
عوارض جنسی سیتالوپرام مانند مشکلات ارگاسم یا تاخیر در انزال اغلب با گذشت زمان کاهش نمی‌یابد.
این دارو دارای عوارض جانبی جدی و نادری نیز است که در صورت بروز آن‌ها باید با پزشک خود مشورت کنید. کاهش سطح سدیم خون که علائمی مانند سردرد، ضعف جسمی و عدم تمرکز دارد، دندان قروچه، گلوکوم زاویه بسته که علائمی از جمله درد چشم، تغییر در بینایی، تورم یا قرمزی در داخل یا اطراف چشم دارد و تشنج، از عوارض جانبی نادر و خطرناک سیتالوپرام هستند.
داروهای ضد افسردگی، از جمله سیتالوپرام ممکن است خطر بروز خونریزی را افزایش دهد. اگر این دارو را به همراه داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین و وارفارین استفاده کنید، ممکن است این خطر افزایش پیدا کند. خونریزی لثه‌ها، خونریزی بینی و خونریزی دستگاه گوارش داخلی از این موارد هستند.
سیتالوپرام در دوزهای بیشتر از ۴۰ میلی‌گرم در روز می‌تواند به طور بالقوه باعث ایجاد ناهنجاری خطرناک در فعالیت الکتریکی قلب شود. اگر در حال حاضر سیتالوپرام را با دوز بیشتر از ۴۰ میلی‌گرم در روز مصرف می‌کنید، با پزشک خود مشورت کنید. اگر در حین مصرف سیتالوپرام دچار ضربان نامنظم قلب، تنگی نفس، سرگیجه یا بیهوشی می‌شوید، هرچه زودتر با پزشک خود تماس بگیرید. اگر از سیتالوپرام استفاده می‌کنید، ممکن است پزشک الکتروکاردیوگرافی را برای نظارت بر ضربان قلب شما ضروری بداند. همچنین ممکن است آزمایشاتی را برای بررسی سطح پتاسیم و منیزیم در خون‌تان نیز تجویز کند.

درباره قرص آسپرین و موارد مصرف آن مطلبی را در بلاگ بخوانید.

سیتالوپرام و لاغری

سیتالوپرام دارویی نیست که به عنوان داروی کاهش وزن مورد استفاده قرار بگیرد. در افرادی که سیتالوپرام مصرف می‌کنند، هم کاهش وزن رخ داده است و هم افزایش وزن.
در بررسی اثر سیتالوپرام بر کاهش وزن توسط کتابخانه ملی پزشکی، تنها چهار درصد از بیماران پس از مصرف دارو کاهش اشتها را تجربه کرده‌اند. در آزمایشات بالینی، میزان متوسط ​​کاهش وزن نیم کیلوگرم بود و در یک درصد آزمایشات، شاهد افزایش اشتها بوده‌اند.
اما به طور کلی، مطالعاتی که در سال ۲۰۱۸ منتشر شده است نشان داد که داروهای ضد افسردگی، ممکن است با افزایش وزن مرتبط باشند. افرادی که از این نوع داروها استفاده می‌کنند، بیشترین میزان افزایش وزن را در سال‌های دوم و سوم درمان تجربه کرده‌اند. در این گزارش افرادی که از داروهای ضد افسردگی استفاده می‌کردند در مقایسه با سایر افراد، بیشتر در معرض افزایش وزن بودند.
برای آن‌که در اثر مصرف سیتالوپرام دچار افزایش وزن نشوید، رژیم غذایی و فعالیت بدنی خود را ارزیابی کنید تا مطمئن شوید که کنترل شده‌اند و باعث چاقی شما نمی‌شوند. به اندازه وعده‌های غذایی خود و تعداد دفعاتی که در طول هفته در خارج از خانه غذا می‌خورید توجه کنید. تعداد روزهای فعالیت بدنی خود را پیگیری کنید، سعی کنید بیشتر از پله استفاده کنید و هر روز فعالیت بدنی هدفمند داشته باشید.

بیشتر بخوانید:  عامل بیماری مالاریا

تداخل دارویی سیتالوپرام

سیتالوپرام را نباید همراه با داروهایی مانند فنلزین، ترانیل سیپرومین، ایزوکربوکسازید، راساژیلین و سلژیلین استفاده کرد. بین مصرف این داروها و سیتالوپرام باید حداقل دو هفته فاصله وجود داشته باشد. استفاده از سیتالوپرام به همراه داروهای ضد افسردگی دیگر، ترامادول و آمفتامین‌ها خطر سندرم سروتونین را افزایش می‌دهد.

اس سیتالوپرام

اس سیتالوپرام یک نوع از داروی ضد افسردگی است که به عنوان مهار کننده انتخابی بازجذب سروتونین شناخته می‌شود.
این دارو اغلب برای درمان افسردگی استفاده می‌شود و برای اضطراب، وسواس یا حملات عصبی استفاده می‌شود. اس سیتالوپرام به بسیاری از افراد کمک می‌کند تا از افسردگی رهایی یابند و اثرات ناخواسته کمتری نسبت به داروهای ضدافسردگی قدیمی دارد. این دارو با نسخه تجویز می‌شود و بین ۴ تا ۶ هفته طول می‌کشد تا اثر کند. دوز معمول اس سیتالوپرام ۱۰ میلی‌گرم است و یک ‌بار در روز استفاده می‎شود. اما ممکن است با دوز کمتر شروع کنید و میران مصرف را به حداکثر دوز ۲۰ میلی‌گرم در روز افزایش دهید.
از جمله عوارض جانبی اس سیتالوپرام خشکی دهان، تعریق زیاد، اختلال خواب و احساس خستگی یا ضعف است. این موارد شایع هستند و از هر ۱۰ نفر، در ۱ نفر مشاهده می‌شود. از عوارض جانبی جدی اس سیتالوپرام می‌توان به نعوظ طولانی مدت، سرگیجه و از حال رفتن و همچنین خونریزی بیش از ده دقیقه اشاره کرد. این عوارض از هر ۱۰۰۰ نفر در یک نفر رخ می‌دهد.
اگر از سیتالوپرام استفاده می‌کنید، نباید داروهای دیگری از جمله اس سیتالوپرام را مصرف کنید.

بیشتر بخوانید:  سیفلیس چیست؟

فرق سیتالوپرام و اس سیتالوپرام چیست؟

سیتالوپرام یا سلکسا و اس سیتالوپرام یا لکساپرو هر دو از داروهای ضد افسردگی هستند که برای درمان افسردگی و اختلالات اضطرابی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این داروها همچنین گاهی اوقات برای اختلالات وسواس فکری-عملی و اختلالات هراس نیز استفاده می شوند.
از تفاوت‌های این دو دارو می‌توان به عوارض جانبی آن‌ها اشاره کرد. حالت تهوع، خشکی دهان، افزایش تعریق، سردرد، لرزش در اندام‌ها و اختلال خواب ازعوارض جانبی مشترک میان سلکسا و لکساپرو است. استفراغ اثر جانبی سلکسا است و بی‌قراری، تاری دید، اسهال، تب، تکرر ادرار، سوء هاضمه، افزایش یا کاهش اشتها و تغییرات وزنی از عوارض جانبی لکساپرو است که در اثر مصرف سلکسا دیده نمی‌شود.
طی نتایج یک تحقیق مشاهده شده است که در درمان افسردگی پیشرفته، میزان اثربخشی اس سیتالوپرام از سیتالوپرام بیشتر بوده است و طی یک هفته اول استفاده از این دو دارو، اس سیتالوپرام بهبودی بیشتری را حاصل کرده است.

بیشتر بخوانید: داروی تب یونجه

سیپرالکس و لگزوپرام

اس سیتالوپرام با نام‌های تجاری سیپرالکس و لگزوپرام به فروش می‌رسد. این داروها با یک‌دیگر تفاوتی ندارند و تنها نام تجاری آن‌ها و شرکت توزیع‌کننده‌شان متفاوت است.

عوارض جانبی سیتالوپرام
اختلال در خواب یکی از عوارض جانبی شابع سیتالوپرام است

مصرف سیتالوپرام در شب

سیتالوپرام را باید یک ‌بار در روز مصرف کنید. شما می‌توانید آن ‌را همراه غذا نیز مصرف کنید و اهمیتی ندارد که در چه ساعتی از روز باشد؛ اما لازم است که به یک ساعت مشخص پایبند باشید. اگر دچار اختلال خواب هستید و در خوابیدن با مشکل مواجه می‌شوید بهتر است آن را در روز و یا حتی صبح مصرف کنید.

 

سوالات متداول

قرص سیتالوپرام برای چیست؟

این دارو برای درمان افسردگی شدید و وسواس و دیگر اختلالات خلقی تجویز می‌شود.

چقدر طول می‌کشد تا سیتالوپرام اثر کند؟

برای اثربخشی کامل این دارو بین ۱ تا ۱۲ هفته زمان لازم است. این زمان با توجه به شدت بیماری و بدن هر فرد می‌تواند تغییر کند.

عوارض جانبی سیتالوپرام چیست؟

سیتالوپرام ممکن است عوارض جانبی متفاوتی در فرد ایجاد کند. در صورت شدید بودن یا از بین نرفتن این علائم پزشک خود را مطلع کنید. حالت تهوع، اسهال، یبوست، استفراغ، کاهش اشتها، تکرر ادرار، خستگی بیش از حد، خشکی دهان، تغییرات در میل جنسی یا توانی جنسی و پریود سنگین از عوارض این دارو است.

آیا سیتالوپرام برای اضطراب مفید است؟

این دارو می‌تواند مانع از جذب مجدد سروتونین در سلول‌های عصبی شود. این عمل ساده می‌تواند خلق و خو را بهبود بخشد، احساس اضطراب را کاهش دهد و از شدت حملات عصبی و سایر علائم اختلال عصبی بکاهد.


منابع

www.nami.org

www.nhs.uk

www.medicinenet.com

به اشتراک بگذارید
  •  
  •  

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *

دو × پنج =


سامانه مشاوره روانشناسی آنلاین مشوِرَپ با گلچین کردن زبده‌ترین متخصصان توانسته بستر امنی را فراهم کند.
با استفاده از این سامانه هم‌میهنان داخل و خارج کشور قادر خواهند بود در هر ساعت از شبانه روز مشاوره آنلاین بگیرند.
تنها ملزومات برای مشاوره گرفتن داشتن گوشی هوشمند، اتصال اینترنت و صرف هزینه‌ای مقرون به صرفه است.