علت خواب زیاد را بشناسیم و آن را کنترل کنیم

دی ۲۰, ۱۳۹۹ 1
sleepiness.jpg

حتما می‌دانید که بدن انسان نیاز به خواب کافی در شبانه روز دارد و در صورت تامین نشدن آن، با مشکلی به نام کم‌خوابی رو به رو خواهد شد. خواب کافی تاثیر زیادی روی لذت بردن از زندگی دارد و کم‌خوابی می‌تواند منجر به بروز علائم و مشکلات متعددی در زمینه سلامتی انسان شود. علت خواب زیاد موارد مختلفی است. خواب زیاد هم با اختلال در ریتم طبیعی بدن ممکن است مشکلاتی برای افراد ایجاد کند. کم‌خوابی یا پر‌خوابی می‌تواند نشانه یک عارضه پزشکی نیز باشند. حالا سوال اساسی اینجاست که دقیقا چقدر باید بخوابیم؟ نیاز خواب افراد در درجه اول به سن آن‌ها بستگی دارد. عوامل دیگری مانند بارداری، کمبود خواب و کیفیت آن هم ممکن است نیاز بدن افراد را به خواب تغییر دهند. بنیاد ملی خواب آمریکا، میزان طبیعی خواب مورد نیاز افراد را بر اساس گروه سنی آن‌ها به شکل جدول زیر طبقه‌بندی کرده است:

blank
در این جدول میزان استاندارد خواب بر اساس سن تعیین شده است.

علت خواب آلودگی

به خواب زیاد و طولانی، پر­خوابی یا هایپرسومنیا گفته می­‌شود. احتمالا ۲ درصد افراد در جهان به چنین عارضه‌ای دچار هستند. بیماران مبتلا به پر‌خوابی، ممکن است به حدود ۱۰ تا ۱۲ ساعت خواب نیاز داشته باشند. اما از آن‌جا که مشغله زندگی روزمره اجازه چنین استراحت طولانی مدتی را به آن‌ها نمی‌دهد، اغلب در طول روز احساس خستگی شدیدی داشته و نیاز خواب خود را در روزهای پایان هفته تامین کنند. افراد مبتلا به پر‌خوابی در روزهای تعطیل می‌توانند تا ۱۵ ساعت هم بخوابند! این افراد ممکن است در طول روز و در مکان‌های نامناسبی مثل محل کار، پشت فرمان خودرو و… به خواب روند. هایپرسومنیا معمولا از سنین کودکی در افراد شروع می‌شود. البته باید بدانید که هر نوع خواب‌آلودگی یا خوابیدن بیش از حدی، هایپرسومنیا تلقی نمی‌شود. اگر بزرگسال هستید و به تازگی دچار احساس خستگی و بی حالی روزانه ناشی از کمبود خواب شده‌اید، ممکن است اتفاق دیگری در بدن شما باعث آن باشد. سوال اساسی این است که علت خواب زیاد چیست؟

بیشتر بخوانید: فواید قرص ملاتونین

شایع‌ترین علت خواب زیاد بیش از حد، نداشتن خواب کافی و یا خواب بی‌‎کیفیت است. عوامل متعدد دیگری مانند ابتلا به برخی از بیماری‌ها یا کمبود مواد معدنی و ویتامین‌ها هم ممکن است باعث خواب زیاد شوند. سایر عوامل موثر در خواب آلودگی بیش از حد عبارتند از:

 • بیماری قلبی
 • آپنه خواب یا وقفه تنفسی در خواب
 • پرکاری یا کم کاری تیروئید
 • نارکولپسی
 • افسردگی
 • مصرف داروهای خاص مانند داروهایی برای درمان افسردگی، آنتی هیستامین‌ها، داروهای صرع و…

راجع به صرع و روش‌های کنترل آن در مشوِرَپ بخوانید.

کاربرد دستگاه CPAP برای افراد مبتلا به آپنه خواب
دستگاه CPAP می‌تواند به بهبود کیفیت خواب در افراد مبتلا به آپنه خواب کمک کند

 

خواب زیاد عوارض زیادی دارد که مهم‌ترین آن‌ها اضطراب، انرژی کم و مشکلات حافظه هستند. با استفاده از روش‌هایی برای کاهش استرس می‌توانید مشکلات خوابیدنتان را بهبود دهید. به نظر شما خواب زیاد ممکن است چه مشکلات دیگری برای فرد ایجاد کند؟ درباره داروی ضد استرس و انواع آن در مشوِرَپ بخوانید.

تشخیص خواب زیاد

اگر علائم خواب‌آلودگی بیش از ۶ هفته تداوم داشته باشد، بهتر است با یک پزشک مشورت کنید. در اولین ملاقات با پزشک، او احتمالا در مورد برنامه خواب، عادت‌های روزانه، داروهای مصرفی و سابقه بیماری‌های احتمالی شما سوالاتی خواهد پرسید. علاوه بر این ممکن است پزشک یک معاینه بدنی یا آزمایش را لازم بداند و یا حتی از شما بخواهد که یک مطالعه خواب انجام دهید. مطالعه خواب معمولا در مواردی ضرورت دارد که پزشک نتواند علت خواب زیاد را به سایر شرایط پزشکی نسبت دهد. این مطالعه شامل موارد زیر است:

 • خواب خود را از طریق مقیاس خواب Epworth ارزیابی کنید. این مقیاس به پزشک کمک می‌کند تا درک کند که خواب زیاد چگونه بر زندگی روزمره شما تاثیر می‌گذارد.
 • یک دفتر خاطرات خواب داشته باشید. شما باید در این دفتر تمامی عادات خواب خود، ساعات خوابیدن و بیدار شدن و تعداد دفعاتی که در طول شب از خواب بیدار می‌شوید را یادداشت کنید. به این ترتیب پزشک می‌تواند به دنبال مقدار و الگوی خواب شما باشد. بهتر است یک هفته قبل از مراجعه به پزشک، خواب خود را پیگیری و یادداشت کنید.


 • تست خواب چندگانه یا پلی‌سومنوگرافی انجام دهید. این آزمایش به این صورت است که شما یک شب در یک کلینیک خواب، به یک مانیتور متصل خواهید بود تا فعالیت مغز، حرکات چشم و پاها، ضربان قلب و سایر موارد توسط دستگاه‌های موجود اندازه‌گیری شوند.
 • آزمون تاخیر خواب چندگانه (MSLT) انجام دهید. این آزمایش به طور معمول در روز بعد از پلی‌سومنوگرافی انجام می­شود که میزان خواب فرد در طول روز را اندازه‌گیری می‌کند.
ارزیابی کیفیت خواب توسط دستگاه پلی‌سومنوگرافی در کلینیک خواب
به کمک تست خواب یا پلی‌سومنوگرافی می‌توان کیفیت خواب فرد را ارزیابی کرد.

 

بیشتر بدانید: اثر استرس بر قاعدگی

علت خواب زیاد در زنان

داشتن خواب خوب و با کیفیت نیاز اساسی همه انسان‌هاست، اما نظرسنجی‌هایی که در سال ۲۰۰۵ توسط NFS Sleep در آمریکا انجام شد نشان داد که زنان بیش از مردان در خوابیدن و خواب ماندن مشکل دارند و حداقل چند روز در هفته، میزان خواب‌آلودگی بیشتری را تجربه می‌کنند. داشتن خواب مناسب امری حیاتی است، اما کیفیت خواب هم به همان اندازه مهم است. شرایط بیولوژیکی مختص زنان مانند چرخه قاعدگی، بارداری و عوارض یائسگی ممکن است بر میزان و کیفیت خواب یک زن اثر داشته باشد و علت خواب زیاد در زنان باشد. علت این امر می‌تواند ایجاد تغییرات در سطح هورمون‌ها باشد که یک زن در طول زندگی خود تجربه می‌کند؛ مانند تغییر در سطح استروژن و پروژسترون که به نظر می‌رسد در خواب تاثیر داشته باشند. درک تاثیرات این هورمون‌ها، عوامل محیطی و عادت‌های زندگی می‌تواند بر چرخه خواب زنان تاثیر داشته باشد. حدس می‌زنید که زنان به چه دلایل دیگری دچار اختلال خواب می‌شوند؟

علت خواب زیاد در زنان باردار
بارداری یکی از عواملی است که می‌تواند به اختلال خواب (پر‌خوابی یا کم‌خوابی) منجر شود

 

روش‌های درمان خواب زیاد

وقتی به درستی بدانیم که اصلی‌ترین علت خواب زیاد چیست، می‌توانیم درمان مناسب را آغاز کنیم. این کار اغلب به معنای ایجاد تغییر در برنامه خواب، عادات و برنامه‌های روزمره، مدیریت استرس و مدیریت خواب است. در صورت تشخیص مشکلاتی مانند آپنه خواب، استفاده از دستگاه‌های مخصوص در درمان موثر است. با این حال مواردی هم وجود دارد که از داروهایی مانند مدافینیل برای درمان خواب بیش از حد و حفظ هوشیاری بیمار در طول روز استفاده می‌شود. هم‌چنین می‌توان برای بیماران مبتلا به نارکولپسی داروهایی تجویز کرد تا به آن‌ها کمک کند که در طول روز بیدار و موثر باشند. البته معمولا متخصصان خواب ترجیح می‌دهند تا این عارضه را از طریق تغییر در خواب به کمک تغییرات رفتاری درمان کنند. ۵ نکته اساسی برای بهبود برنامه خواب افراد و درمان خواب زیاد عبارتند از:

داشتن یک برنامه خوب

خوابیدن و بیدار شدن در یک ساعت مشخص، حتی در آخر هفته‌ها باعث نظم بخشیدن به خواب شما می‌شود. وقتی هر روز در یک ساعت مشخص به رختخواب می‌روید، بدن خود را مشروط به انتظار خواب در این زمان می‌کنید. ممکن است در نهایت به ریتمی وارد شوید که خوابیدن را برای شما راحت‌­تر می­‌کند. نداشتن برنامه در مواردی می‌تواند علت خواب زیاد باشد.

بیشتر بدانید: رحم اجاره ای چیست؟

ساختن یک محیط خواب ایده‌آل

هر چه بدن در وضعیت راحت­‌تری باشد، بهتر می‌خوابید. اطمینان حاصل کنید که اتاق شما خنک، تاریک و ساکت است. تعداد حیوانات خانگی یا فرزندانی را که در رختخواب شما می‌خوابند محدود کنید. از خوابیدن با تلویزیون روشن خودداری کنید و اگر در هنگام استفاده از تشک یا بالشت خود احساس راحتی ندارید، آن‌ها را تعویض کنید.

بیشتر بخوانید: آزمایش خون بارداری چیست؟

دوری از دستگاه‌های الکترونیکی

صفحه‌های تلفن همراه، لپ تاپ و سایر ابزارهای الکترونیکی، از خود نور آبی ساطع می‌کنند. تابیدن این نور در شب می‌تواند ریتم شبانه روزی بدن را مختل کند. توصیه می‌شود که تلفن همراه و رایانه خود را به اتاق خواب وارد نکرده و از دو یا سه ساعت قبل از خواب در معرض نور آبی ساطع شده از آن‌ها قرار نگیرید.

نقش منفی استفاده از تلفن همراه در رختخواب
نور آبی ساطع شده از صفحه ابزارهای الکترونیکی در شب می‌تواند ریتم طبیعی بدن را مختل کند.

 

تغییر عادت‌های زندگی

آیا توجه به عادت ها می تواند پاسخ سوال علت خواب زیاد چیست؟ باشد!؟

عادت‌های بد زندگی می‌تواند علت خواب زیاد باشد. به خوراکی‌های مصرف شده در طول روز و پیش از خواب فکر کنید. کافئین، در صورتی که در زمانی نزدیک به خواب مصرف شود، می‌تواند خواب شما را مختل کند. الکل ممکن است شما را خواب‌آلود کرده اما کیفیت خواب را کاهش دهد. مصرف چای‌های گیاهی یا شیر گرم، جایگزین بهتری برای این نوشیدنی‌ها پیش از خواب هستند. گرچه ورزش برای بدن مفید است، اما داشتن فعالیت بدنی پیش از خواب هم ممکن است خواب شما را مختل کند. راجع به خواص انواع دمنوش و موارد مصرف هر کدام از آن‌ها در مشوِرَپ بخوانید.

بیشتر بدانید: تست کرونا در منزل

داشتن یک دفتر خاطرات خواب

همه چیز را در مورد عادت‌ها و کارهایی که پیش از خواب و در حین آن انجام می‌دهید یادداشت کنید. مدت زمان خواب شبانه و چرت روزانه خود را ثبت کنید تا بتوانید در صورت لزوم آن را به پزشک خود نشان دهید.

آیا شما می­‌توانید راهکار دیگری به این موارد اضافه کنید؟

بیشتر بخوانید: گاستریت یا ورم معده چیست؟

حرف آخر

اگر خوابیدن زیاد ناشی از یک مسئله اساسی جسمی یا روحی مانند آپنه خواب و یا افسردگی باشد، درمان آن می‌تواند تا حد زیادی به رفع مشکلات خواب شما کمک کند. ایجاد تغییراتی هر چند کوچک در سبک زندگی و رفع عادات نامناسب هم ممکن است به بهبود برنامه خواب منجر شود. در صورتی که با این تغییرات نتوانستید تمایل به خواب زیاد را برطرف کنید، میتوانید با یک پزشک مشاوره داشته و در مورد سایر روش‌های درمانی و یا مصرف دارو با او مشورت کنید. پزشکان متخصص سامانه خدمات آنلاین پزشکی- سلامت مشوِرَپ آماده هستند تا در تمامی ساعات شبانه روز، پاسخگوی سوالات شما باشند. برای دریافت خدمات مشاوره‌ای و سایر خدمات پزشکی و پرستاری، کافیست به وب­سایت و یا اپلیکیشن مشوِرَپ مراجعه و با پرداخت کمترین هزینه بهترین خدمات مشاوره آنلاین را دریافت کنید. خواب زیاد ممکن است مهم به نظر نرسد، اما در صورت تداوم می‌تواند روند طبیعی زندگی فرد را مختل کرده و به مشکلات تحصیلی، کاری و… منجر شود. بنابراین مانند هر مشکل روحی و جسمی دیگر نیاز به پیگیری و رسیدگی دارد. آیا شما فکر می‌کنید که استفاده از ابزارهای الکترونیکی باعث تغییر در ریتم خواب ما شده‌اند؟علاوه بر این شما می‌توانید راجع به خوب خوابیدن در مشوِرَپ بخوانید.

 

پرسش‌های متداول

دلیل خواب زیاد چیست؟

اصلی‌ترین دلیل خواب زیاد، نداشتن خواب کافی و با کیفیت است. علاوه بر این عوامل دیگری مانند مشکلات تیروئیدی، نارکولپسی، آپنه خواب و بیماری‌های روحی مانند افسردگی یا اضطراب هم ممکن است باعث پر‌خوابی شوند.

علت خواب‌آلودگی ناگهانی چیست؟

خواب‌آلودگی ناگهانی یک اختلال عصبی همراه با میل مقاومت ناپذیر به خوابیدن است که حمله خواب یا نارکولپسی هم نامیده می‌شود. این نوع نیاز به خواب، کوتاه مدت بوده و تقریبا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد.

روش‌های درمان خواب آلودگی زیاد چیست؟

برای درمان خواب زیاد، باید دلیل اصلی را یافت و آن را بر طرف کرد. علاوه بر این به وسیله تغییر در عادات روزمره، برنامه غذایی، ایجاد یک محیط مناسب برای خواب و در نهایت مصرف دارو، می‌توان این مشکل را درمان کرد.

خستگی چه تفاوتی با خواب‌آلودگی دارد؟

افرادی که احساس خستگی می‌کنند ممکن است بی‌حال باشند اما همیشه نیاز به خوابیدن ندارند و گاهی حتی در صورت فراهم بودن شرایط هم تمایلی به خوابیدن نشان نمی‌دهند.

برای درمان اختلالات خواب به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

برای درمان مشکلات مربوط به خواب می‌توان به کلینیک‌های تخصصی خواب مراجعه کرد و یا از پزشکان متخصص مغز و اعصاب مشوِرَپ کمک گرفت


منابع

healthline.com

sleepfoundation.org

sleepfoundation.org

به اشتراک بگذارید
 •  
 •  

۱ دیدگاه

 • مسعود

  دی ۲۲, ۱۳۹۹ در ۵:۱۸ ب٫ظ

  خیلی عالی بود

  پاسخ

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *

1 + چهار =


سامانه مشاوره روانشناسی آنلاین مشوِرَپ با گلچین کردن زبده‌ترین متخصصان توانسته بستر امنی را فراهم کند.
با استفاده از این سامانه هم‌میهنان داخل و خارج کشور قادر خواهند بود در هر ساعت از شبانه روز مشاوره آنلاین بگیرند.
تنها ملزومات برای مشاوره گرفتن داشتن گوشی هوشمند، اتصال اینترنت و صرف هزینه‌ای مقرون به صرفه است.