خلط سینه و درمان آن

اسفند ۲۶, ۱۳۹۹ 0
خلط-سینه.jpg

ترشحات مخاطی به صورت پیوسته توسط غشای مخاطی برای حفاظت از دستگاه تنفسی تولید می‌شود. این خلط‌ها به صورت دائمی تولید شده و در دهان، بینی، گلو، سینوس و شش‌ها وجود دارند. زمانی که سیستم ایمنی بدن در حال مبارزه با یک عامل مزاحم باشد، مخاط غلیظ و چسبناک‌تر شده که به رنگ‌های زرد، سبز، قهوه‌ای و خاکستری دیده می‌شود. بعضی از خلط‌ها ممکن است حاوی خون هم باشند که به رنگ قرمز مشاهده می‌شوند. گاهی سرفه با خلط سینه همراه است که بیشتر در اوایل صبح روی می‌دهد. تجمع خلط در گلو یا قفسه سینه می‌تواند از عوارض سرماخوردگی، عفونت‌های ریوی  و… هم باشد. به طور کلی می‌توان موارد زیر را به عنوان عوامل ایجاد کننده خلط سینه نام برد:

 • آلرژی
 • سینوزیت
 • عفونت‌های ویروسی و باکتریایی
 • برونشیت حاد
 • رفلاکس مری و معده
 • سرفه
 • سل
 • سرطان ریه
 • شیمی درمانی

اگر چه وجود خلط یک وضعیت تهدید کننده زندگی نیست اما مطمئنا می‌توانند کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار دهد. از سوی دیگر عدم درمان خلط سینه ممکن است عوارضی را هم به همراه داشته باشد. در صورتی که با این مشکل مواجه هستید می‌توانید از پزشکان سامانه مشاوره آنلاین مشوِرَپ کمک بگیرید. برای درمان خلط شدید استفاده از راهکارهای پزشکی از قبیل مصرف دارو و شربت‌های خاص ضروری به نظر می‌رسد؛ اما انواع خفیف آن را می‌توان با روش‌های خانگی رفع کرد.

بیشتر بدانید: تست کرونا در منزل

درمان خانگی خلط سینه

چند مورد از مهم‌ترین روش‌های طبیعی و خانگی برای پاکسازی مخاط سینه عبارتند از:

نوشیدن مایعات

توصیه به نوشیدن مایعات فراوان برای درمان خلط سینه ممکن است توصیه‌ای تکراری به نظر برسد؛ اما باید بپذیرید که بسیار موثر است. مایعات به رقیق شدن مخاط کمک می‌کنند. به ویژه مایعات گرم می‌توانند باعث تخلیه راحت‌تر خلط از قفسه سینه و بینی شوند. این کار به تسکین گرفتگی کمک کرده و علائم ناشی از تجمع خلط در سینه را کاهش می‌دهد. بهتر است این مایعات را به آهستگی و جرعه جرعه بنوشید. از بهترین این خوراکی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آب ولرم به تنهایی یا همراه با کمی عسل
 • سوپ مرغ رقیق
 • آب سیب ولرم
 • چای سیاه یا سبز بدون کافئین
ایجاد خلط در اثر مبارزه بدن با عوامل مزاحم بیماری‌زا
خلط سینه معمولا نشانه مبارزه بدن با یک عامل مزاحم بیماری‌زا یا آلرژن است و اغلب با سرفه و… همراه است

استفاده از رطوبت

بخار می‌تواند باعث رقیق و شل شدن مخاط سینه و رفع گرفتگی آن شود. بسته به نیاز فرد می‌توان از دستگاه‌های بخار ساز خانگی، اتاق بخار یا دستگاه بخور کوچک استفاده کرد. رطوبت‌سازهای سرد هم برای مناطق گرم و خشک مناسب و کاربردی هستند. در بعضی موارد قرار دادن یک دستگاه بخار ساز در کنار تخت خواب می‌تواند رطوبت محیط را در طول شب فراهم کرده و از تجمع خلط صبحگاهی جلوگیری کند. این روش با کاهش احتقان باعث می‌شود که فرد خواب راحت‌تری را هم تجربه کند. در هنگام استفاده از دستگاه‌های بخار ساز بهتر است که در و پنجره اتاق بسته باشد تا از خروج بخار جلوگیری شود. البته بدون استفاده از دستگاه بخار ساز هم می‌توان از معجزه بخار برای رفع خلط سینه استفاده کرد. دو روش ساده خانگی برای این کار وجود دارد:

حمام بخار

در این روش لازم است که دوش آب گرم را باز کنید و اجازه دهید تا فضای حمام پر از بخار شود. البته از تماس پوست با آب داغ جلوگیری کنید؛ چون می‌تواند باعث سوختگی شود. برای چند دقیقه در این محیط مرطوب بمانید و رطوبت را به داخل ریه‌های خود بکشید.

استفاده از کاسه آب گرم و حوله

برای این کار مقداری آب داغ را که در حال بخار کردن است در یک ظرف قراردهید، سر را با یک حوله پوشانده و صورت خود را با فاصله بالای کاسه قرار دهید. بخار جمع شده در زیر حوله را تنفس کنید تا خلط موجود در قفسه سینه رقیق شود. از قرار گرفتن پوست صورت در تماس نزدیک با آب بسیار گرم خودداری کنید. این کار می‌تواند باعث آسیب پوستی شود.

بیشتر بخوانید:  چگونه می‌توان سطح قند خون را کنترل کرد؟

مصرف عسل

عسل یک ماده طبیعی ضد باکتری و ضد ویروس است که برای درمان بسیاری از بیماری‌ها موثر است. محققان در تحقیقی که در سال ۲۰۰۷ انجام شد نشان دادند که مصرف عسل ممکن است برای تسکین سرفه از داروهای مرسوم موثرتر باشد. آن‌ها ۱۰۵ کودک و نوجوان بین ۲ تا ۱۸ سال را مورد بررسی قرار دادند. در این مطالعه کارایی عسل گندم سیاه بیش از داروی مرسوم دکسترومتورفان یا عدم درمان تشخیص داده شد. البته کیفیت و نوع عسل هم در این زمینه بسیار مهم است. از سوی دیگر مصرف آن در کودکان خردسال می‌تواند با واکنش آلرژیک همراه باشد. بهتر است پیش از مصرف به ویژه برای کودکان یا افراد مبتلا به دیابت با یک پزشک مشورت کنید. در صورت عدم وجود ممنوعیت می‌توان آن را روزانه به صورت رقیق شده با آب گرم یا به تنهایی در چند نوبت مصرف کرد. با فواید عسل بیشتر آشنا شوید

بیشتر بخوانید:

غرغره آب نمک

استفاده از محلول آب گرم و کمی نمک برای غرغره می‌تواند مخاط تجمع یافته در پشت گلو را خارج کرده و به پاکسازی آن کمک کند. برای این کار فقط باید کمتر از نصف قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کرده و غرغره کنید. این کار را چند نوبت در طول روز می‌توانید انجام دهید تا دفع مخاط راحت‌تر شود. فراموش نکنید که غرغره کردن آب خیلی شور نه تنها به بهبود وضعیت کمکی نمی‌کند، بلکه ممکن است باعث تشدید علائم و سرفه شود.

مصرف خوراکی‌های خاص

بعضی از مواد غذایی یا ترکیبات گیاهی که برای تسکین سرفه، سرماخوردگی و تجمع مخاط در سینه مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل موارد زیر هستند:

 • سیر
 • زنجبیل
 • لیمو
 • انواع فلفل مثل فلفل دلمه‌ای یا فلفل چیلی

تحقیقات انجام شده نشان داده‌اند که برخی از ویروس‌های تنفسی می‌توانند باعث جمع شدن مخاط بیش از حد در قفسه سینه شوند. برای مبارزه با این ویروس‌ها و کاهش خلط می‌توان از مواد غذایی زیر استفاده کرد:

 • توت
 • ریشه جنسینگ
 • گواوا
 • اکیناسه
 • ریشه شیرین بیان
 • انار
 • ترکیبات حاوی زینک. غذاهای گوشتی، حبوبات، غلات کامل و سبزیجاتی مانند اسفناج و کلم بروکلی حاوی مقادیر فراوانی از زینک هستند. در صورت کمبود این ماده در بدن می‌توان با تجویز پزشک از قرص‌های مکمل حاوی زینک هم استفاده کرد. راجع به قرص زینک پلاس بیشتر بدانید.
غرغره کردن آب نمک برای دفع خلط
غرغره کردن آب نمک می‌تواند به رقیق شدن خلط و خروج راحت‌تر آن کمک کند

بالا نگه داشتن سر

گاهی مخاط جمع شده در قفسه سینه و پشت حلق تنفس را دشوار کرده و باعث سرفه و ناراحتی در هنگام خواب می‌شود.در چنین مواقعی بالا قرار دادن سر نسبت به بدن به وسیله بالشت اضافی می‌تواند باعث تخلیه بهتر ترشحات و تنفس راحت‌تر شود. به نظر می‌رسد قرار دادن یک دستگاه بخور در کنار تختخواب و یا غرغره آب گرم و نمک پیش از خواب به دفع راحت‌تر خلط پس از بالا نگه داشتن سر هم کمک می‌کند.

استفاده از روغن‌های مخصوص

بعضی از روغن‌ها مانند نعناع، آویشن، پوست دارچین، رزماری، علف لیمو و اکالیپتوس به عنوان ترکیبات ضد احتقان طبیعی شناخته می‌شوند. استفاده از آن‌ها باعث شل شدن مخاط سینه و دفع راحت‌تر آن می‌شود و حتی می‌توانند باعث توقف رشد باکتری‌های مضر در دستگاه تنفسی هم شوند. این روغن‌ها قابل مصرف به شکل خوراکی نبوده و به چند شکل زیر می‌توان از آن‌ها استفاده کرد:

استفاده از بخور  

در این روش می‌توانید چند قطره از روغن را به آبی که می‌خواهید برای بخور استفاده کنید (دستگاه بخور یا کاسه آب داغ) اضافه کنید. سپس برای چند دقیقه بخار موجود را تنفس کنید تا اثرگذاری آن آغاز شود.

پخش عصاره روغن در هوا

می‌توانید یک ظرف حاوی آب و چند قطره روغن بر روی اجاق گاز یا بخاری قرار دهید تا در حین گرم شدن آب، عصاره آن در هوا پخش شود. هم‌چنین می‌توان چند قطره از این عصاره را به دستگاه‌های بخار ساز منازل هم اضافه کرد تا در هوا پخش شود.

مالیدن روغن به سینه

برای این کار لازم است یک یا دو قطره از این روغن‌های طبیعی را با حدود ۱۰ قطره از یک روغن دیگر مانند روغن نارگیل ترکیب کرده و آن را بر روی قفسه سینه مالیده و ماساژ دهید. فراموش نکنید که این کار نباید بر روی پوست زخمی یا ملتهب انجام شود و پیش از استفاده باید حتما به مدت ۲۴ ساعت بر روی بخش کوچکی از پوست تست شود.

استفاده از داروهای بدون نسخه

در برخی مواقع درمان‌های خانگی و طبیعی به رفع خلط سینه کمک نمی‌کند. در این مواقع می‌توان از داروهای موجود در داروخانه که بدون نسخه پزشک قابل دسترسی است استفاده کرد. برخی از این داروها عبارتند از:

ترکیبات ضد احتقان

داروهای ضد احتقان که به به صورت مایع، قرص یا اسپری در داروخانه‌ها موجود هستند می‌توانند بسیار موثر باشند. از مهم‌ترین این ترکیبات می‌توان به اکسی متازولین و سودوافدرین اشاره کرد. استفاده از آن‌ها باید کاملا مطابق دستورالعمل باشد و دوز مصرف از مقدار مجاز بیشتر نشود. داروهای ضد احتقان ممکن است باعث تپش قلب یا اختلال در خواب شوند. گرچه مصرف آن‌ها بدون تجویز پزشک هم مجاز است، اما توصیه می‌شود برای اطمینان از مصرف یا پس از مشاهده عوارض با یک پزشک مشورت کنید.

درمان خلط سینه به وسیله روغن‌های گیاهی
استفاده از روغن‌های گیاهی از طریق بخور یا مالش قفسه سینه می‌تواند در درمان خلط موثر باشد

مالش قفسه سینه با پماد

پمادهای مخصوصی در داروخانه موجود است که مالش قفسه سینه به وسیله آن‌ها می‌تواند برای رفع خلط ناشی از سرماخوردگی بسیار موثر باشد. این دارو که با نام عمومی ویکس شناخته شده است، می‌تواند علائم سرفه و سرماخوردگی را به ویژه در کودکان کاهش دهد. بهترین زمان استفاده از آن‌ها پیش از رفتن به رختخواب است. این ترکیبات ممکن است در برخی کودکان حساسیت‌زا باشد؛ پس بهتر است پیش از مصرف از راهنمایی پزشک استفاده کنید.

درمان خلط سینه

گاهی نمی‌توان خلط را به وسیله درمان‌های خانگی یا داروهای بدون نسخه درمان کرد. در چنین مواقعی باید از پزشک برای رفع مشکل کمک گرفت. اولین مرحله در درمان این نوع خلط مقاوم، تعیین علت تجمع مخاط در قفسه سینه و سرفه است. پس از مشخص شدن علت اصلی، ممکن است پزشک مصرف داروهای زیر را به بیمار توصیه کند:

داروهای ضد احتقان تجویزی

اگر خلط سینه بیش از سه یا چهار روز ادامه داشت و درمان‌های رایج بر آن بی اثر بود یا این که وضعیت در حال تشدید شدن بود، بهتر است با تجویز پزشک از داروهای ضد احتقان استفاده کنید. این داروها قوی‌تر از انواع بدون نسخه آن هستند و برای مصرف نیاز به مشورت و راهنمایی پزشکی دارند.

استفاده از اسپری بینی

اگر احتقان در بینی است، استفاده از اسپری بینی می‌تواند به باز شدن مجاری آن و رفع خلط کمک کند. لازم است پیش از مصرف در مورد مدت زمان مجاز برای استفاده از آن با پزشک صحبت کنید. استفاده طولانی مدت از اسپری بینی ممکن است باعث تشدید وضعیت شود. به همین دلیل پزشکان توصیه می‌کنند که بیش از سه روز متوالی از آن‌ها استفاده نکنید.

معمولا علائم پس از مصرف این داروها تا یک هفته برطرف خواهد شد. استفاده از شربت‌های ضد سرفه و خلط آور هم از رایج‌ترین روش‌های درمان خلط در سینه است. اگر خلط قفسه سینه همراه با تب، درد قفسه سینه یا مشکلات تنفسی باشد، لازم است با پزشک خود مشورت کنید. تشدید احتقان و غلیظ و تیره شدن مخاط هم می‌تواند نشان دهنده بروز عفونت باشد که به مداخله پزشکی نیاز دارد.

پیشگیری از تجمع خلط در سینه

رعایت چند نکته در پیشگیری از تجمع خلط بسیار مهم است:

 • از مواد حساسیت‌زا و محرک مانند مواد شیمیایی، شوره حیوانات خانگی، گرد و غبار و… دوری کنید. اگر تماس غیر قابل اجتناب است، حتما در حین آن تهویه را افزایش داده و از ماسک و دستکش استفاده کنید.
 • سیگار را ترک کنید و از قرار گرفتن در معرض دود آن خودداری کنید.
 • دست‌های خود را مرتبا بشوئید تا از ورود ویروس به بدن خود از طریق لمس دهان و بینی با دست آلوده جلوگیری کنید. هم‌چنین تماس بدنی با افراد بیمار را کاهش دهید.
 • با داشتن رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و خواب کافی و کنترل استرس، دستگاه ایمنی بدن خود را تقویت کنید.
 • برای درمان بیماری‌های زمینه‌ای مثل برونشیت و بیماری‌های ریوی که عامل ایجاد خلط سینه هستند اقدام کنید.
 • از مکمل‌هایی که با تقویت ایمنی بدن مانع از سرماخوردگی و احتقان می‌شوند استفاده کنید. مکمل ویتامین سی، زینک و پروبیوتیک‌ها از مهم‌ترین این ترکیبات هستند.

خلط صبحگاهی

خلط سینه و پشت حلق حالتی آزار دهنده است که گاهی با سرفه، خارش گلو گرفتگی صدا همراه می‌شود. خلط صبحگاهی یکی از حالت‌های شایع آن است که اغلب به دلیل حالت قرار گرفتن سر و جمع شدن مخاط در پشت حلق ایجاد می‌شود. از طرف دیگر عدم نوشیدن آب در ساعاتی که فرد خواب است هم باعث غلیظ شدن مخاط خواهد شد. به نظر می‌رسد استفاده از دستگاه بخار ساز در داخل اتاق خواب می‌تواند به رقیق شدن خلط کمک کرده و قرار دادن سر بالاتر از بدن از تجمع آن در پشت حلق جلوگیری کند. معمولا جمع شدن خلط در گلو به دو دلیل ایجاد می‌شود:

حساسیت‌ها

حساسیت‌ها می‌توانند دائمی یا فصلی باشند و یه شکل‌های گوناگونی خود را نشان دهند. یکی از نشانه‌های شایع این حساسیت‌ها، تجمع و افزایش خلط است. این نوع خلط را می‌توان با مصرف آنتی هسیتامین‌ها یا کنترل شرایط محیطی به وسیله ماسک زدن و… کنترل کرد.

خلط قفسه سینه ناشی از حساسیت فصلی
حساسیت‌های فصلی می‌توانند باعث تجمع خلط در قفسه سینه و گلو شوند

سینوزیت

سینوزیت به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می‌شود. نوع حاد آن معمولا کمتر از دو هفته طول می‌کشد و ترشحات مخاطی ناشی از آن را می‌توان به وسیله مصرف آنتی بیوتیک، شست و شوی بینی و… کاهش داد. نوع مزمن سینوزیت که گاهی تا دو ماه هم ممکن است طول بکشد با این شیوه‌ها قابل کنترل است. اما در بعضی موارد برای رفع خلط و ناراحتی ناشی از آن به جراحی آندوسکوپی سینوس نیاز است.

بهترین دارو برای خلط سینه

داروی مناسب برای درمان خلط دارویی است که بتواند با رقیق کردن خلط به دفع راحت‌تر آن کمک کند. هر چه سرعت تخلیه این مایعات از بدن بیشتر باشد، فرد زودتر درمان خواهد شد. امروزه از داروهای گیاهی و شیمیایی متنوعی می‌توان برای این منظور استفاده کرد. ترکیبات گیاهی مورد استفاده برای درمان خلط معمولا حاوی ریشه گیاه شیرین بیان، آویشن، مریم گلی و… هستند. این ترکیبات را می‌توان به صورت ترکیبی یا مجزا به شکل دمنوش استفاده کرد.

شربت‌های ضد سرفه و خلط آور متنوعی هم در داروخانه‌ها موجود است که اکسپکتورانت‌ها و عوامل خلط ساز دو نوع متفاوت از آن‌ها هستند. با این که این داروها ویژگی‌های متفاوتی دارند، اما هدف از مصرف هر دوی آن‌ها بهبود عملکرد ریه در خارج کردن خلط است. بهتر است استفاده از داروهای شیمیایی تحت نظر پزشک باشد. داروهای گیاهی گرچه عوارض جانبی کمتری دارند، اما مصرف خودسرانه آن‌ها هم منطقی به نظر نمی‌رسد. برای مشاوره درباره مصرف داروهای گیاهی می‌توانید از پزشک متخصص طب سنتی سامانه مشوِرَپ راهنمایی بگیرید.

رنگ خلط نشانه چیست

خلط معمولا نشان دهنده مبارزه بدن با با یک عامل مزاحم، عفونت ویروسی یا سرماخوردگی است. رنگ خلط اغلب به عوامل ایجاد کننده آن بستگی دارد. این رنگ با توجه به شرایط به انواع زیر طبقه بندی می‌شود:

خلط روشن و شفاف

این نوع خلط معمولا به گرفتگی سینوس یا عفونت در دستگاه تنفسی فوقانی مرتبط است. مخاط در این شرایط غلیظ شده و به دلیل کاهش رطوبت، متراکم می‌شود.

خلط زرد

خلط زرد و غلیظ اغلب به دنبال ابتلا به عفونت ویروسی یا باکتریایی یا درگیری سینوس‌ها و یا مجاری تنفسی تحتانی با عفونت ایجاد می‌شود.

خلط صورتی

این خلط معمولا نشان دهنده تجمع مایع در ریه‌ها یا ادم ریوی است.

خلط قرمز

می‌تواند در اثر وجود خون در خلط باشد که اغلب نشان دهنده وجود عفونت در قفسه سینه یا توده در ریه است. گاهی خلط به دلیل سرفه‌های شدید و التهاب طولانی مدت هم ممکن است با کمی خون خارج شود. برای بررسی علت دقیق آن حتما از پزشک راهنمایی بگیرید.

تیره شدن رنگ خلط در اثر سیگار کشیدن
دود ناشی از کشیدن سیگار در تیره شدن رنگ خلط موثر است

خلط قهوه‌ای

خلط قهوه‌ای می‌تواند نشان دهنده وجود خون خشک ناشی از خون دماغ شدن یا سرماخوردگی در مخاط بینی باشد. این مسئله در میان معتادان بیشتر دیده می‌شود.

خلط خاکستری و سیاه

این نوع خلط معمولا در اثر استنشاق خاک یا گرد و غبار شکل می‌گیرد. سیگار کشیدن هم می‌تواند به ایجاد چنین خلطی منجر شود. هر چه خلط تیره‌تر باشد خطرناک‌تر است و نیاز به مداخله پزشکی دارد.

حرف آخر

خلط به صورت پیوسته و منظم به صورت رقیق تولید می‌شود. زمانی که بدن با عوامل بیماری‌زا درگیر می‌شود، مخاط غلیظ شده و باعث به دام افتادن آن‌ عوامل خواهد شد. البته عوامل دیگری مثل رفلاکس معده یا برگشت اسید هم ممکن است باعث ایجاد آن شوند. به طور عادی خلط قفسه سینه پس از چند روز و با درمان عامل ایجاد کننده آن برطرف خواهد شد. در صورتی که در این زمینه نیاز به راهنمایی دارید، می‌توانید از پزشکان سامانه مشاوره آنلاین مشوِرَپ راهنمایی بگیرید. خلط سینه گرچه مسئله خطرناکی نیست، اما گاهی نشانه‌ای از وجود یک مشکل در سیستم تنفسی است و در صورت مزمن شدن می‌تواند عوارضی به همراه داشته باشد. تجربه شما از درمان خلط سینه چگونه است؟

سوالات متداول

خلط چیست؟

خلط ماده‌ای چسبنده است که از طریق غشای مخاطی تولید شده و وظیفه آن حفاظت از دستگاه تنفسی است. تولید خلط به صورت مداوم و از طریق غشای بینی، دهان، گلو، سینوس و ریه‌ها انجام می‌شود.

خلط سینه نشانه چیست؟

زمانی که بدن با عوامل بیماری‌زا مثل ویروس‌ها، آلرژن‌ها و… مواجه می‌شود، مخاط غلیظ شده و باعث به دام انداختن آن‌ها خواهد شد. در واقع خلط نشانه مبارزه بدن با عوامل مزاحم است.

علت خلط سینه چیست؟

عوامل مختلفی مثل عفونت‌های ویروسی و باکتریایی، برونشیت، رفلاکس معده و مری، آلرژی‌های فصلی و دائمی، بیماری‌های مزمن ریوی، آسم و… از عواملی هستند که باعث ایجاد خلط می‌شوند.

چگونه خلط گلو را خارج کنیم؟

استفاده از بخار یا مصرف داروهای شیمیایی یا ترکیبات گیاهی با رقیق کردن خلط باعث دفع بهتر و سریع‌تر آن می‌شوند. استفاده از شربت حاوی اکسپکتورانت یا دمنوش‌های گیاهی مثل شیرین بیان هم برای این کار موثر هستند.

خلط پشت گلو را چگونه درمان کنیم؟

برای درمان خلط پشت گلو علاوه بر مصرف داروهای طبیعی یا شیمیایی می‌توان از بخار یا غرغره آب نمک ولرم هم استفاده کرد. هم چنین بالا قرار دادن سر در حین خواب هم به دفع بهتر آن کمک می‌کند.

برای درمان خلط سینه به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

شما می‌توانید برای طرح سوالات و یا گرفتن راهنمایی درباره این عارضه از پزشکان متخصص گوش و حلق و بینی سامانه مشاوره آنلاین مشوِرَپ به صورت ۲۴ ساعته کمک بگیرید.


منابع

www.healthline.com

www.medicalnewstoday.com

www.webmd.com


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


سامانه مشاوره روانشناسی آنلاین مشوِرَپ با گلچین کردن زبده‌ترین متخصصان توانسته بستر امنی را فراهم کند.
با استفاده از این سامانه هم‌میهنان داخل و خارج کشور قادر خواهند بود در هر ساعت از شبانه روز مشاوره آنلاین بگیرند.
تنها ملزومات برای مشاوره گرفتن داشتن گوشی هوشمند، اتصال اینترنت و صرف هزینه‌ای مقرون به صرفه است.