چطور می‌توانیم سوزاک را درمان کنیم؟

مرداد ۲۸, ۱۴۰۰ 0
سوزاک.jpg

اگر از شما بخواهند چند بیماری مقاربتی را نام ببرید، احتمالا سوزاک یکی از اولین نام‌هایی است که به ذهن‌تان می‌رسد. سوزاک یکی از بیماری‌هایی شایع و شناخته شده قابل انتقال از طریق تماس جنسی (STI) است که احتمالا اسم آن را زیاد شنیده‌اید. اما چقدر درباره آن می‌دانید؟ به نظر شما سوزاک چیست و چرا به وجود می‌آید؟

این بیماری که یک عفونت باکتریایی شایع است، هم در مردان و هم در زنان ایجاد می‌شود؛ اما علائم آن‌ها ممکن است در زنان کمی متفاوت از مردان باشد. بیشتر افراد مبتلا به آن، علائم دائم ندارند. پزشکان معمولا مصرف یک یا چند دوره آنتی بیوتیک را برای این بیماران تجویز می‌کنند. هرچه تشخیص و درمان بیماری سریع‌تر باشد، از بروز مشکلات طولانی مدت که ممکن است به دنبال آن به وجود آید، جلوگیری می‌شود. برای طرح سوالات خود در این زمینه از مشاوره آنلاین مشوِرَپ کمک بگیرید.

احتمال ابتلای افرادی که برای مدت طولانی با یک شریک جنسی در رابطه هستند، بسیار کم است. به نظر می‌رسد افراد جوان، کسانی که شرکای جنسی متعدد دارند، کسانی که قبلا به این بیماری مبتلا شده‌اند و افرادی که در حال حاضر به بیماری‌های مقاربتی دیگری دچارند، بیش از دیگران در معرض ابتلا به سوزاک قرار دارند. احتمالا بهترین راه برای جلوگیری از این بیماری، نداشتن تماس جنسی با افراد ناشناس و استفاده از کاندوم در رابطه جنسی است.


بیماری سوزاک

بیماری سوزاک یکی از شایع‌ترین عفونت‌های جنسی به ویژه در نوجوانان و جوانان است. باکتری عامل این بیماری (Neisseria gonorrhoeae) در مایع منی و ترشحات پیش از آن و در مایعات واژن موجود است و از طریق رابطه جنسی واژینال، دهانی و مقعدی به آسانی منتقل می‌شود. این باکتری‌ها نمی‌توانند در خارج بدن انسان برای مدت طولانی زنده بمانند. عفونت ناشی از آن قادر است آلت تناسلی مردان، واژن، مقعد، دهان، گلو، دهانه رحم، مجاری ادراری، راست روده و گاهی چشم را هم آلوده کند. علت انتقال آسان سوزاک این است که بسیاری از مبتلایان به آن ممکن است هیچ علامت خاصی نداشته باشند و این بیماری را به راحتی به افراد دیگر منتقل کنند.

در مشوِرَپ بخوانید: قوی ترین داروی ضد قارچ واژن

افراد معمولا به دلیل داشتن رابطه جنسی محافظت نشده با فرد مبتلا، به این بیماری دچار شوند. بنابراین بهترین راه برای پیشگیری از انتقال آن، استفاده از کاندوم در حین رابطه است تا از انتقال باکتری به بدن شریک جنسی جلوگیری شود. اگر دست فرد به مایعات عفونی آغشته باشد، ممکن است با لمس چشم، آن ناحیه را هم آلوده کند. ضمنا این بیماری می‌تواند در حین زایمان از مادر مبتلا به نوزاد هم منتقل شود. عدم درمان آن در زنان باردار احتمالا باعث نابینایی دائمی، عفونت‌های مفصلی، پوستی یا خونی در نوزادان تازه متولد شده خواهد شد. به همین دلیل به زنان باردار توصیه می‌شود پیش از بارداری و زایمان، حتما آزمایش بیماری‌های مقاربتی را انجام داده و در صورت ابتلا، نسبت به درمان فوری آن اقدام کنند.

شما می‌توانید با متخصص زنان و زایمان به صورت آنلاین مشاوره بگیرید.

عوارض بیماری سوزاک
باکتری عامل بیماری سوزاک می‌تواند مخاط گلو را آلوده کند و باعث گلودرد شود

نکته مهم در مورد بیماری سوزاک این است که از طریق تماس‌های روزمره، غذا یا آب مشترک، در آغوش گرفتن، روبوسی، سرفه و عطسه قابل انتقال نیست. به دلیل بی‌علامت بودن آن در برخی از مبتلایان، به افراد دارای شرکای جنسی متعدد توصیه می‌شود حتما از کاندوم حین رابطه استفاده کنند. چون نمی‌توان با تکیه بر بی‌علامت بودن فرد، نسبت به سلامتی او و عدم ابتلا به آن اطمینان حاصل کرد. ضمنا افراد مبتلا ممکن است در هنگام پاک کردن بدن بعد از رفتن به دستشویی، باکتری را از ناحیه تناسلی به مقعد یا برعکس منتقل کنند.

در مشوِرَپ بخوانید: بهترین زمان زدن واکسن گارداسیل

علائم سوزاک

محققان می‌گویند نیمی از زنان و ده درصد مردان آلوده به این بیماری، هیچ علامت و نشانه‌ای را تجربه نمی‌کنند. بی اطلاعی از ابتلا به بیماری، عدم درمان یا پیگیری دیر هنگام را به دنبال دارد که می‌تواند باعث مشکلات جدی سلامتی و حتی ناباروری شود. به همین دلیل، انجام آزمایش STD برای همه زوج‌ها، حتی کسانی که هیچ علامتی ندارند، بسیار مهم است.

خروج ترشحات زرد یا سبز رنگ از واژن یا آلت تناسلی به عنوان شایع‌ترین علامت آن شناخته می‌شود. البته درد و سوزش در هنگام دفع ادرار هم می‌تواند نشانه‌ای از وجود این عفونت در بدن باشد. علائم سوزاک ممکن است در زنان و مردان متفاوت باشد. از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

علائم سوزاک در زنان

اولین مواجهه با علائم این بیماری در زنان، معمولا یک هفته بعد از شروع عفونت ایجاد می‌شود. این نشانه‌ها اغلب شامل احساس درد یا سوزش ادراری، خونریزی بین پریودها، تب، درد در نواحی زیر شکم و لگن، دردهای شدید قاعدگی یا در حین رابطه جنسی و ترشحات غیرطبیعی واژینال است که گاهی ممکن است این ترشحات خون‌آلود هم باشند.

راجع به ترشحات واژینال و انواع آن،مقاله مرتبط با آن را بخوانید.

علائم سوزاک
برای تشخیص سوزاک از ترشحات واژن، آلت تناسلی مردان یا مقعد نمونه برداری می‌کنند

علائم سوزاک در مردان

نخستین علائم ابتلا به سوزاک در مردان هم پس از گذشت یک هفته از آغاز عفونت ظاهر می‌شود. مردان ممکن است با ترشحات زرد، سفید یا سبز از آلت تناسلی مواجه شده و در هنگام دفع ادرار، احساس درد و ناراحتی داشته باشند. تورم و درد در بیضه‌ها هم از نشانه‌هایی است که در این بیماران مشاهده می‌شود.

عفونت ناشی از این بیماری در مقعد معمولا نشانه خاصی ندارد. اما در برخی از افراد باعث خروج ترشحاتی از مقعد، خارش و درد در داخل و اطراف آن و احساس درد و ناراحتی در هنگام دفع مدفوع می‌شود. احساس درد در گلو و تورم غدد لنفاوی هم می‌تواند نشانه‌ای از وجود باکتری عامل سوزاک در گلوی مبتلایان باشد. عفونت ناشی از این بیماری در چشم هم عوارضی مثل درد، حساسیت به نور و خروج ترشحات چرکی از چشم ایجاد خواهد کرد.

در صورت انتقال باکتری به سایر نواحی بدن، ممکن است عوارضی بر مفاصل داشته و باعث درد، گرم شدن، تورم و التهاب در مفاصل شود. افرادی که مشکوک به ابتلا به این عفونت هستند، نباید منتظر ظهور علائم باشند و به دلیل عدم وجود علائم، تصور کنند که آلوده نشده‌اند. بهترین و دقیق‌ترین راه تشخیص این بیماری، آزمایش تخصصی است. عفونت ناشی از آن به راحتی از طریق نمونه‌برداری از ترشحات موجود در واژن یا آلت تناسلی و مقعد قابل تشخیص است. البته آزمایش نمونه ادرار در مردان می‌تواند به تشخیص آن کمک کند. پزشکان به افرادی که روابط جنسی متعدد دارند، توصیه می‌کنند به صورت منظم و دوره‌ای تست STD را انجام دهند تا در مدت زمانی کوتاه از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی مطلع شوند.

در مشوِرَپ بخوانید: عوارض زایمان طبیعی

عکس بیماری سوزاک

همان‌طور که گفتیم این بیماری مقاربتی هر ساله هزاران زن و مرد را در سراسر جهان مبتلا می‌کند. باکتری‌ ایجاد کننده آن می‌تواند نواحی مختلف بدن به ویژه اندام‌های تناسلی، دهان، چشم و مقعد را درگیر کرده و به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل شود. برای آشنایی بیشتر با این بیماری و عوامل به وجود آورنده آن، به نمونه‌هایی از عکس بیماری سوزاک در زیر توجه کنید:

تصویر باکتری عامل سوزاک
باکتری Neisseria gonorrhoeae عامل به وجود آورنده عفونت و بیماری سوزاک است

 

عکس بیماری سوزاک
باکتری عامل سوزاک معمولا نواحی تناسلی، مقعد، چشم و دهان را آلوده می‌کند

 

عکس عوارض بیماری سوزاک
‌آلوده شدن چشم با باکتری Neisseria gonorrhoeae می‌تواند باعث ایجاد ترشحات عفونی در چشم شود

درمان سوزاک

این بیماری معمولا از طریق مصرف یک دوره آنتی بیوتیک تزریقی یا خوراکی مثل آزیترومایسین یا داکسی سایکلین درمان می‌شود. با این که لازم است شرکای جنسی فرد هم تحت این درمان قرار بگیرند، اما ممکن است پزشک دوزهای متفاوت دارو را برای آن‌ها تجویز کند. بعضی از گونه‌های این بیماری ممکن است نسبت به درمان با یک آنتی بیوتیک مقاوم باشند. در چنین مواقعی پزشک می‌تواند آنتی بیوتیک دیگری را به همراه داروی فعلی تجویز و یا داروی دیگری را جایگزین کند. درمان سوزاک معمولا به یک تا دو هفته زمان نیاز دارد. نشانه‌های بهبودی و کاهش علائم هم احتمالا چند روز بعد از مصرف دارو آشکار خواهد شد. اگر با پایان دوره درمان همچنان علائم بیماری در شما باقی ماند، لازم است با پزشک صحبت کرده و در صورت لزوم، دوره درمان را تکرار یا از داروهای جایگزین استفاده کنید.

پزشکان توصیه می‌کنند یک تا سه ماه بعد از پایان دوره درمان، مجددا آزمایش دهید تا از رفع کامل عفونت مطمئن شوید. مهم است تا پایان دوره مصرف دارو و تا وقتی که از رفع عفونت اطمینان حاصل نکرده‌اید، رابطه جنسی نداشته باشید. البته باید توجه کنید که درمان این بیماری نمی‌تواند فرد را در مقابل ابتلای دوباره به آن ایمن کند. بنابراین داشتن رابطه جنسی محافظت شده برای این افراد مانند دیگران بسیار مهم است.

اگر این بیماری درمان نشود، می‌تواند در زنان به رحم و لوله‌های فالوپ گسترش پیدا کرده و باعث بیماری التهابی لگن شود. گرچه ممکن است این وضعیت در مراحل ابتدایی عوارض خاصی نداشته باشد، اما در صورت عدم درمان، منجر به ناباروری، درد مزمن و بارداری خارج از رحم خواهد شد. در مردان هم این عفونت می‌تواند به لوله انتقال‎دهنده اسپرم از بیضه‌ها (اپیدیدیم) منتشر شده و باعث اپیدیدیمیت و درد بیضه‌ها و در موارد شدید، ناباروری شود. گرچه عوارض جدی ناشی از این بیماری بسیار نادر است، اما در مواردی می‌تواند پوست، قلب، مفاصل و… را درگیر کند و حتی منجر به مرگ شود.


درمان خانگی سوزاک

با توجه به این که سوزاک یک بیماری عفونی باکتریایی است، برای درمان به آنتی بیوتیک نیاز دارد. درمان خانگی سوزاک نمی‌تواند به رفع کامل بیماری و ریشه‌کن کردن عفونت کمک کند. لازم است افراد در طول دروه درمان با آنتی بیوتیک و تا درمان کامل، از تماس جنسی خودداری کرده و بهداشت فردی را رعایت کنند. با توجه به اهمیت عوارض ناشی از عدم درمان این بیماری، توصیه می‌شود سراغ درمان خانگی آن نروید و در اولین فرصت نسبت به انجام آزمایشات لازم و شروع درمان اقدام کنید. درمان زودهنگام این بیماری بسیار آسان‌تر است و عوارض کمتری دارد.

در مشوِرَپ بخوانید: روش های پیشگیری از بیماری لایم

روش های پیشگیری از سوزاک

این بیماری به آسانی می‌تواند از فرد ناقل – حتی در صورت نداشتن علائم بیماری – به افراد دیگر منتقل شود. بنابراین پیروی از روش‎های پیشگیری از سوزاک مناسب‌ترین راه برای جلوگیری از ابتلا به آن و مبتلا کردن دیگران است. توصیه می‌شود با رعایت نکات زیر، از ابتلا به این بیماری و عوارض ناشی از آن جلوگیری کنید:

  • سعی کنید تنها یک شریک جنسی داشته باشید.
  • از سلامت شریک جنسی خود اطمینان حاصل کنید.
  • در طول رابطه حتما از کاندوم زنانه یا مردانه و سایر ابزارهایی که مانع از انتقال مایعات و ترشحات بدن می‌شوند، استفاده کنید.
  • ابرازهای جنسی خود را با دیگران به اشتراک نگذارید.
  • در صورت داشتن روابط متعدد جنسی، حتما به صورت منظم آزمایش دهید و در صورت ابتلا، درمان زودهنگام را آغاز کنید.
  • اگر در حال حاضر تحت درمان این بیماری قرار دارید، تا پایان دوره درمان از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید.
روش ‌های پیشگیری از سوزاک
بهترین راه برای پیشگیری و انتقال بیماری سوزاک، استفاده از کاندوم و داشتن رابطه جنسی حفاظت شده است

حرف آخر

سوزاک یک عفونت مقاربتی ناشی از باکتری است که می‌تواند زنان و مردان را مبتلا کند. این باکتری بیشتر مجاری ادراری، واژن، آلت تناسلی مردان، مقعد و دهان را آلوده کرده و در طی تماس جنسی به هر روشی، از فرد ناقل به دیگران منتقل می‌شود. این باکتری حتی ممکن است در حین زایمان از مادر آلوده به نوزاد هم منتقل شده و باعث آسیب‌های مختلف از جمله نابینایی در نوزاد شود. پرهیز از رابطه جنسی با شریک‌های متعدد و استفاده از کاندوم در حین رابطه، از بهترین راه‌ برای جلوگیری از آن است. برای درمان این بیماری معمولا بر استفاده از داروهای آنتی بیوتیک تاکید می‌شود. اگر در مورد بیماری سوزاک سوالی دارید، همین حالا از مشاوران مشوِرَپ راهنمایی بگیرید.

 

سوالات متداول

سوزاک چگونه بوجود می‌آید؟

این یک بیماری عفونی مقاربتی است که می‌تواند در اثر تماس جنسی از طریق یک فرد آلوده به باکتری، به افراد دیگر منتقل شود. این بیماری حتی ممکن است در حین زایمان از مادر آلوده به نوزاد منتقل شود.

چه قرصی برای سوزاک خوب است؟

بیماری‌هایی با منشا باکتریایی برای درمان به آنتی بیوتیک نیاز دارند. از مهم‌ترین داروهایی که برای درمان این بیماران تجویز می‌شود می‌توان به داکسی سایکلین و آزیترومایسین اشاره کرد.

چرا سوزاک می‌گیریم؟

تماس جنسی محافظت نشده با فرد مبتلا به این بیماری، حتی در صورت نداشتن علائم بیماری می‌تواند باعث انتقال آن شود. امکان انتقال آن در مردان و زنان همجنس‌گرا و از مادر به نوزاد هم امکان‌پذیر است.

برای درمان سوزاک از چه پزشکی کمک بگیریم؟

درمان زودهنگام این بیماری می‌تواند از مشکلات جدی و عوارض شدید ناشی از آن مثل ناباروری جلوگیری کند. برای درمان می‌توانید همین حالا از پزشکان متخصص بیماری‌های عفونی مشوِرَپ راهنمایی بگیرید.


منابع

www.plannedparenthood.org

www.nhs.uk

my.clevelandclinic.org

www.webmd.com

www.mayoclinic.org

www.healthline.com

به اشتراک بگذارید
  •  
  •  

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *

1 × 5 =


سامانه مشاوره روانشناسی آنلاین مشوِرَپ با گلچین کردن زبده‌ترین متخصصان توانسته بستر امنی را فراهم کند.
با استفاده از این سامانه هم‌میهنان داخل و خارج کشور قادر خواهند بود در هر ساعت از شبانه روز مشاوره آنلاین بگیرند.
تنها ملزومات برای مشاوره گرفتن داشتن گوشی هوشمند، اتصال اینترنت و صرف هزینه‌ای مقرون به صرفه است.