مهم ترین نشانه های افسردگی و تفاوت آن در زنان و مردان

دی ۲۸, ۱۳۹۹ 0
Symptoms-of-depression1.jpg

چقدر با نشانه ‌‌های افسردگی آشنا هستید؟ افسردگی اصطلاحی است که اغلب به راحتی برای توصیف احساس خود بعد از یک هفته بد کاری یا دوری از یک دوست به کار می‌‎بریم. اما اختلال افسردگی پیچیده‎‌تر از این حرف‌‌هاست! نشانه ‌‎های افسردگی ویژگی‎‌های خاص و متفاوتی از یک غمگینی چند روزه که اکثر ما در زندگی تجربه می‌‎کنیم دارند. احساس غم و ناراحتی که در زمان فقدان‌‎ها، چالش‌‎های زندگی و… پشت سر می‎‌گذاریم، در واقع واکنش طبیعی بدن در برابر آن‎‌هاست. اما وقتی این احساسات طاقت‎‌فرسا شوند، نشانه‌‎های جسمی ایجاد کنند و برای مدت طولانی ادامه یابند، ممکن است ما را از زندگی طبیعی و فعال بازدارند. مخصوصا علائم افسردگی در جوانان می‌تواند خیلی متغیر باشد. تعیین این که آیا احساسات تاریک، دائمی و متزلزل ما در نتیجه افسردگی است یا نه، باید اولین قدم برای درمان و بهبودی باشد. در این زمان است که برای درمان به پزشک مراجعه می‌‎کنیم. پزشک پس از آزمایش، بررسی دقیق و تعیین نوع افسردگی، به سراغ انتخاب روش درمانی مناسب می‌‎رود. این روش‌‎ها در صورت اجرای درست، باعث بهبود و کنترل علائم و مدیریت بیماری خواهد شد. اما در صورتی که افسردگی به حال خود رها شده و درمان نشود، ممکن است بدتر شده و تا سال‌‎ها ادامه پیدا کند. متاسفانه نشانه ‌‌های افسردگی تقریبا در نیمی از افراد مبتلا هرگز تشخیص داده نشده و در نتیجه درمان آن آغاز نمی‌‎شود. بنابراین شناخت نشانه ‌های افسردگی بسیار کلیدی به نظر می‌‎رسد.


نشانه‌‎های عمومی افسردگی

افسردگی یک اختلال خلقی شایع اما جدی است. این بیماری علائمی ایجاد می‌‎کند که بر احساس، تفکر و کنترل فعالیت‌‎های روزمره مانند خواب، غذا خوردن، کار، فعالیت جنسی و… اثر می‌‎گذارد. برای تشخیص گفته می‌‎شود که این نشانه ‎‌های افسردگی باید به مدت حداقل دو هفته ادامه داشته باشد:

دیدگاه ناامیدانه

افسردگی اختلالی است که به طور کلی بر احساسات شما در زندگی اثر می‌‎گذارد. داشتن دیدگاه ناامیدانه یا درمانده به زندگی از شایع‌‎ترین علائم آن است. احساسات دیگری مانند بی‎ارزشی، نفرت از خود یا احساس گناه هم اغلب به همراه این دیدگاه ظاهر می‌‎شوند. یک فرد مبتلا به افسردگی که دچار نگاه ناامیدانه به دنیا شده دائما جمله‎‌هایی مثل «همه چیز تقصیر من است» یا «چه فایده‌‎ای دارد» را با خود تکرار می‌‎کند. شما همینطور می‌توانید به مقاله‌ای راجع به آینده نگری در مشوِرَپ بخوانید.

بی‌‎علاقه شدن

افسردگی می‎‌تواند احساس لذت در افراد را کاهش داده و علاقه آن‎ها را نسبت به چیزهای دوست‌‎داشتنی زندگی تغییر دهد. از دست دادن علاقه یا کناره‌‎گیری از فعالیت‌‏‎هایی که روزی عاشق آن‎ها بودید -مثل ورزش، بیرون رفتن با دوستان، آشپزی و…- یکی دیگر از نشانه های افسردگی است. افراد مبتلا به این بیماری در بیشتر موارد تغییراتی در رابطه جنسی خود هم تجربه می‌‎کنند که ممکن است شامل کاهش میل جنسی یا ناتوانی جنسی باشد. این مشکلات می‎‌توانند به رابطه افراد آسیب زده و شرایط را از آن‎چه هست بدتر کنند. آیا شما هیچ وقت احساس بی‌میلی نسبت به علائق خود را تجربه کرده‌‎اید؟

شما همینطور می‌توانید راجع به عوامل موثر در خوشبختی در مشوِرَپ بخوانید.

افزایش خستگی و اختلالات خواب

یکی از دلایلی که ممکن است باعث متوقف شدن فعالیت‌‎ها و علایق افراد مبتلا به افسردگی شود، احساس خستگی دائمی است. این بیماری اغلب با کمبود انرژی و احساس خستگی زیاد همراه است. این نشانه یکی از ناتوان کننده‌‎ترین علائم افسردگی است که ممکن است باعث خواب زیاد هم شود. اگر می‌‎خواهید درباره خواب زیاد بیشتر بدانید، مقاله علت خواب زیاد  را در وب‎سایت مشوِرَپ مطالعه کنید. از سوی دیگر، افسردگی در برخی از افراد باعث بی‌خوابی می‎‌شود. این عارضه نقش مهمی در تشدید افسردگی دارد، چون کمبود خواب به تدریج منجر به افزایش اضطراب در فرد خواهد شد. به‌طور کلی افسردگی باعث می‌شود نتوانید خواب راحت را تجربه کنید.

 

بی خوابی مزمن به عنوان یکی از نشانه های افسردگی
افسردگی می‌‎تواند در افراد مختلف باعث بی‎‌خوابی و یا پر‎خوابی شود

اضطراب

محققان هنوز نتوانسته‌‎اند ارتباط دقیق بین افسردگی و اضطراب یا حمله اضطرابی را از نظر علمی اثبات کنند اما تحقیقات نشان داده‌‎اند که این دو عارضه اغلب با هم رخ می‌‎دهند. نشانه‎‌های اضطراب می‎‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • عصبی بودن، بی‎‌قراری و احساس تنش  ( ۲۰ روش آسان برای کنترل خشم را در مشوِرَپ بخوانید.)
 • احساس خطر، وحشت و ترس
 • ضربان قلب سریع
 • تنفس سریع و پی در پی
 • لرزش یا انقباض عضلات
 • مشکل در تمرکز یا تفکر درباره همه چیز

برای کاهش استرس و اضطراب مقاله مرتبط با آن را حتما بخوانید.

تغییر در اشتها و وزن

تغییر در اشتها و وزن ممکن است یکی از نشانه‌ های افسردگی باشد. وزن و اشتها در افراد مبتلا به افسردگی ممکن است نوسان داشته باشد. این تجربه در افراد مختلف متفاوت است. افزایش اشتها در افراد ممکن است به افزایش وزن شدید منجر شود در حالی که وزن افرادی که دچار کاهش اشتها شده‌‎اند احتمالا به شدت کاهش می‌‎یابد. پزشک علت تغییرات وزن افراد را بررسی می‌‎کند و در صورتی که ناخواسته رخ داده باشند، آن‎ها را در دسته علائم افسردگی قرار می‌‎دهد. جهت مطالعه بیشتر درباره علت کم اشتهایی به مقاله مرتبط با آن رجوع کنید.

احساسات غیر قابل کنترل

افراد مبتلا به افسردگی می‌‎توانند در مدت زمان کوتاهی احساسات ضد و نقیض و متفاوتی را تجربه کنند. ممکن است فرد بعد از چند دقیقه عصبانبت شدید، برای دقایق طولانی گریه کند. هیچ عامل خارجی باعث این تغییر احوال نشده بلکه این احساسات درونی فرد است که به سرعت تغییر می‌‎کند. افسردگی می‌‎تواند تغییرات خلقی بسیار شدیدی را به دنبال داشته باشد.


فکر کردن به مرگ

افسردگی می‌‎تواند در برخی موارد به خودکشی منجر شود. افرادی که با خودکشی می‎‌میرند، معمولا در ابتدا نشانه های افسردگی از خود نشان می‌‎دهند. بیشتر آن‎ها قبل از این که موفق شوند با دست خود به زندگیشان پایان دهند، در مورد آن با کسی صحبت می‌‎کنند یا تلاش‌های ناموفقی انجام می‌‎دهند. این اتفاق اغلب یک باره روی نمی‌‎دهد، بنابراین نقش اطرافیان در شناسایی چنین موقعیت‌‎ها و نشانه‎‌هایی در فرد بسیار مهم است. هر نوع تغییر که نشانی از افسردگی داشته باشد، برای درمان نیاز به مداخله پزشکی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع می‌‎توانید مقاله ۱۰ علامت مهم نیاز به روانپزشک را در وب‎سایت مشوِرَپ مطالعه کنید.

 

فاصله گرفتن زن جوان افسرده از گرو‎ه‎های دوستانه و تنها ماندن
تنها شدن و دوری از جمع دوستان یکی از علائم افسردگی به ویژه در زنان است

دسته بندی نشانه‌ های افسردگی

نشانه های افسردگی را می‌توان به طور کلی در چهار دسته تغییرات رفتاری، احساسی، افکاری و جسمی طبقه بندی کرد. علائم مربوط به هر یک از این دسته‌‎ها عبارتند از:

تغییرات خلقی و رفتاری. مثل بیرون نرفتن، انجام ندادن وظایف در محل کار و مدرسه، کناره‌‎گیری از خانواده و دوستان، مصرف بیش از حد الکل، عدم تمرکز، بی علاقگی به انجام فعالیت‌‎های لذت‎‌بخش معمول

تغییرات احساسی. مثل تحریک پذیری، ناامیدی، احساس گناهکار بودن، عدم اعتماد به نفس، نارضایتی، احساس بدبختی، غم عمیق، بلاتکلیف بودن

تغییر در افکار. تکرار همیشگی جملاتی مثل «من یک شکست خورده هستم»، «همه چیز تقصیر من است»، «هیچ اتفاق خوبی برای من رخ نمی‌‎دهد»، «من بی ارزشم»، «این زندگی ارزش ادامه دادن ندارد»، «زندگی دیگران بدون من بهتر خواهد بود» و… با خود

تغییرات جسمی. خستگی دائمی، احساس بیمار بودن و ناخوشی، سردرد و دردهای عضلانی، مشکلات گوارشی، مشکلات خواب، تغییر در اشتها، افزایش یا کاهش وزن قابل توجه


نشانه‎‌ های افسردگی در زنان

افسردگی شامل اختلالات خلقی متفاوتی است که می‎‌تواند زنان را بیش از مردان درگیر کند. متخصصان می‎‌گویند که احتمال بروز افسردگی در زنان دو برابر مردان است. این مسئله احتمالا به برخی از عوامل بیولوژیکی، هورمونی و اجتماعی مختص زنان بستگی دارد. تغییرات شدید هورمونی که زنان در طول زندگی خود تجربه می‌‎کنند -مانند قاعدگی، زایمان و یائسگی- آنان را در معرض افسرده شدن قرار می‌‎دهد. یکی از بیشترین افسردگی‌های در زنان، افسردگی بعد از زایمان است. برخی از نشانه‌‌ های افسردگی بین زنان و مردان مشترک است. اما علائمی هم وجود دارد که فقط در زنان روی می‌‎دهد یا احتمال بروز آن‎ها در زنان بیشتر است. مهم‌‎ترین این نشانه‌‎ها عبارتند از :

 • احساس ناامیدی بیش از حد
 • تنها شدن
 • عدم اعتماد به توانایی‌‎های خود
 • بی تفاوتی نسبت به علایق
 • فقدان انرژی
 • احساس پوچی و بی‎ هدف بودن
 • احساس شکست و بازنده بودن
 • گریه بیش از حد
 • بی‎‌خوابی
 • دردهای جسمی مثل انواع سر درد و کمردرد
 • قاعدگی نامنظم
 • عدم وجود اعتماد به نفس
 • افزایش اشتها و اضافه وزن
 • بی‌‎میلی جنسی
احساس ناراحتی و سردرد در اثر عدم درمان افسردگی در مرد جوان
مردان کم‌تر از زنان برای درمان افسردگی به پزشک مراجعه می‌‎کنند

نشانه های افسردگی در مردان

گفته می‌‎شود که زنان بیش از مردان به افسردگی دچار شده و نشانه های افسردگی در آن‌ها بیشتر دیده می‌شود؛ اما آمارها نشان می‎‌دهند که تعداد مردانی که با خودکشی به زندگی خود پایان می‌‎دهند، چهار برابر زنان است. این مسئله ممکن است به این دلیل باشد که مردان کمتر از زنان به دنبال تشخیص و درمان افسردگی می‌‎روند. هنوز مشخص نیست که چرا زنان و مردان علائم متفاوتی از این بیماری را تجربه می‌‎کنند. اما به نظر می‌‎رسد که عواملی مثل ساختار شیمیایی مغز، هورمون‎‌ها و تجربیات زندگی در این زمینه نقش دارند. برخی از مهم‌‎ترین نشانه‌ های افسردگی در مردان عبارتند از:

 • افزایش تحریک‌‎پذیری
 • احساس عصبانیت و خشم شدید
 • بی‌قراری
 • اختلال در تفکر و تمرکز
 • کم اشتهایی (در برخی موارد پر اشتهایی و پرخوری)
 • اضطراب بیش از حد
 • ناتوانی در تصمیم‎‌گیری
 • خستگی و کندی در رفتارهای فیزیکی و ذهنی
 • سوء مصرف مواد مخدر
 • از دست دادن هیجان و کمبود انرژی
 • کناره‌‎گیری و انزوا
 • نارضایتی
 • ناتوانی یا بی‌‎علاقه شدن به مسائل جنسی
 • پرخوابی یا کم‌‎خوابی ( راجع به خوب خوابیدن بیشتر بخوانید.)

به نظر شما چرا مردان کمتر از زنان به دنبال درمان تخصصی افسردگی زیر نظر پزشک می‎‌روند؟

در مشوِرَپ بخوانید: درمان افسردگی پس از ترک شیشه

کلام آخر

افسردگی میلیون‎‌ها نفر را در سرتاسر جهان تحت تاثیر قرار می‌‎دهد و درمان‌‎های مختلفی برای آن، از تغییر سبک زندگی تا دارو درمانی در نظر گرفته شده است. تداوم نشانه‌‎های ذکر شده در این مقاله برای مدت زمانی بیش از دو هفته نیاز به بررسی تخصصی دارد. تشخیص این که فرد افسرده است یا نه بر عهده پزشک متخصص است و او می‎‌تواند روش درمانی مناسب را برای او انتخاب کند. بنابراین درخواست کمک حرفه‌‎ای و تخصصی اولین قدم برای بازگشت به احساس و شرایط قبل از افسردگی است. چنان‎‌چه نمی‌‎دانید چه‌‎طور درمان را آغاز کنید یا می‌‎خواهید در مورد نشانه‎‌های این بیماری در خود با یک پزشک متخصص صحبت کنید، می‌‎توانید از مشوِرَپ کمک بگیرید. مشاوران متخصص این سامانه در زمینه روانشناسی و روانپزشکی در تمام ساعات شبانه‎‌روز و هر روز هفته آماده پاسخ‌گویی به سوالات شما و مشاوره آنلاین هستند. پس نشانه‌ های افسردگی را نادیده نگیرید و آن‎ها را عادی و طبیعی تلقی نکنید. این بیماری در صورت درمان به‌‎موقع به راحتی کنترل خواهد شد، اما در صورت بی‌‎توجهی و تشدید علائم، ممکن است عواقب جبران‌‎ناپذیری داشته باشد. شما در صورت مشاهده چنین علائمی در خود یا اطرافیانتان چه تصمیمی می‌‎گیرید؟

 

پرسش‌های متداول

نشانه های افسردگی شدید چیست؟

خودکم‌بینی، بی‎‌قراری، اختلال در تمرکز، اقدام به خودکشی و… از نشانه‌های افسردگی شدید هستند. اگر با این علائم و نشانه‌ها بیش از دو هفته مواجه باشید، باید به روانپزشک یا روانشناس مراجعه کنید.

علائم افسردگی شدید در مردان چیست؟

عصبانیت و خشم، سوء مصرف مواد مخدر، نارضایتی، کمبود انرژی، انزوا، ناتوانی جنسی، افزایش تحریک‎‌پذیری و اقدام به خودکشی از شایع‌‎ترین علائم افسردگی در میان مردان هستند.

علائم افسردگی شدید در زنان چیست؟

احساس تنهایی شدید، گریه بیش از حد، بی‌علاقه شدن، بی‎‌خوابی، از دست دادن اعتماد به نفس، اختلالات قاعدگی، سردرد و بی میلی جنسی از مهم‌‎ترین نشانه ‎های افسردگی در زنان است.

برای درمان افسردگی چه باید کرد؟

شما می‌‎توانید برای تشخیص این بیماری با یکی از مشاوران متخصص مشوِرَپ در حوزه روانشناسی و روانپزشکی مشاوره کرده و درمان را تحت نظر او آغاز کنید.


منابع

beyondblue.org.au

healthline.com

mayoclinic.org

psycom.net

webmd.com

به اشتراک بگذارید
 •  
 •  

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *

شانزده − چهار =


سامانه مشاوره روانشناسی آنلاین مشوِرَپ با گلچین کردن زبده‌ترین متخصصان توانسته بستر امنی را فراهم کند.
با استفاده از این سامانه هم‌میهنان داخل و خارج کشور قادر خواهند بود در هر ساعت از شبانه روز مشاوره آنلاین بگیرند.
تنها ملزومات برای مشاوره گرفتن داشتن گوشی هوشمند، اتصال اینترنت و صرف هزینه‌ای مقرون به صرفه است.