چگونه وسواس فکری را متوقف کنیم؟

تیر ۲, ۱۳۹۷ 14
800_5a5294ddc8170-1.jpg

امروز یک سه شنبه معمولی است، که ناگهان متوجه میشوم مشاور من، که همیشه دو بار در روز به من پاسخ می دهد ، خبری از او نیست .یک سری افکار آشفته و درهم و برهم از سر من گذشت که : “اگر او فوت شده باشد چی ؟ با سابقه ای که از خودم در طول عمرم راجع به افکار وسواسی سراغ داشتم ، آن را نادیده گرفتم چون این یک فکر بدون شواهد و مدارک است .

راههایی برای جلوگیری از ایجاد وسواس فکری

آناتومی یک تفکر وسواسی
تفکر وسواسی یک سری افکار تکراری است که معمولا در ذهن ما جریان دارد و اغلب با قضاوت های منفی همراه می شود. آنها می توانند از قضاوت های غیرواقعی نسبت به خود مانند “من به اندازه کافی خوب نیستم” یا نگرانی بابت مسایل کوچک مانند فراموش کردن خاموش کردن اجاق گاز یا قفل کردن درب تا مسایل پیچیده تر مانند ترس از سقوط ، مرگ و میر ناشی از بیماری و باشند.

 

هنگامی که این افکار به ذهن ما وارد می شود، عموما اولین واکنش ما ناراحتی است و به دنبال آن تلاش برای اجتناب از چیزهای ناخواسته. این طبیعت بشر است ،  هنگامی که چیزی بد است، ما از آن اجتناب می کنیم. اجاق داغ است، بنابراین ما آن را لمس نمی کنیم.به همین سادگی!

اما تفکر وسواس یک جانور متفاوت است. هنگامی که ما سعی می کنیم تا از یک تفکروسواسی جلوگیری کنیم، مغز به ما در مورد اندیشه های ناخواسته یادآوری می کند تا ما فراموش نکنیم که در مورد آن فکر کنیم. این همان اصل اساسی است که گفته می شود در مورد چیزی فکر نکنید  و فکر بعدی ما دقیقا همان چیزی است که ما نباید در مورد آن فکر کنیم.
راز این است که تمام افکار، به خودی خود معنایی ندارند . همانطور که دیپاک چوپرا می گوید، “افکار فقط تصاویر ذهنی اندک هستند. آنها تا زمانی که  خود شما نخواهید ، مهم نیستند.

 

نام گذاری کنید
برای متوقف کردن تفکر وسواسی در مسیرهای خود، مهم است که این افکار را در وهله اول شناسایی کنید. به نظر ساده است، اما کمی پیچیده تر از آن است که فکر میکنید ما باید این الگوها را قبل از اینکه بتوانیم آنها را تغییر دهیم، ابتدا شناسایی کنیم. اغلب زمانی که ما در یک حلقه شناختی گیر کرده ایم، یک عادت را تکرار میکنیم  مانند ور رفتن با ناخن ها یا بررسی هر چند دقیقه یکبار رسانه های اجتماعی، که این عادات ناخواسته اتفاق می افتد .

دفعه بعد که شما خودتان را درگیر این مسایل دیدین، متوقفشان کنید.از اینجا، افکار وسواسی را نامگذاری کنید.  سپس این اندیشه ها را بررسی کنید تا بدانید که چگونه آنها ایجاد میشوند و شما چگونه به آنها پاسخ میدهید .هنگامی که آنها از ذهن شما خارج شدند، سعی کنید علت اصلی افکار را برای به دست آوردن یک دیدگاه مشخص کنید. اگر نگرانی در مورد عدم دریافت جواب پیامک شما از طرف دوستتان یا یک اشتباه سهوی در یک آزمون باشد، برای پیدا کردن ریشه مسئله تلاش کنید.
ریشه نگرانی مورد اول ترس از دست دادن دوستتان  و در مورد دوم ترس از مردودی در آن درس است .

 

پذیرش را تمرین کنید
گام بعدی برای متوقف کردن تفکر وسواسی، پذیرش است. به خاطر داشته باشید که افکار تنها افکار هستند.  مجموعه ای از نورون ها که در مغز شلیک می شوند،  نه چیزی بیشتر. همانطور که ما یاد می گیریم افکار وسواس پذیر را بپذیریم، ما شانس بیشتری برای متوقف کردن آنها به دست می آوریم.
تلاش برای جلوگیری، سرکوب و یا فرار از این افکار ناخواسته به تقویت آنها کمک می کند و آنها را بدتر و بدتر می کند، پذیرش، به جای کنترل و اجتناب، کلید موفقیت است. ” پذیرش “، به معنای رها کردن و استعفا نیست  .
برای پذیرش افکار وسواسی، در مورد آنچه که انجام می دهید و آنچه کنترلی روی آن ندارید، واقع بین باشید.
هنگام وسواس در مورد گذشته و یا نگرانی در مورد آینده، این سوال را خودتان را از خودتان بپرسید:” آیا می توانم در این مورد در حال حاضر کاری انجام دهم؟ اگر پاسخ بله بود، ببینید چکار می توانید انجام دهید و آن را انجام دهید و اگر پاسخ نه بود، تمام سعی تان را بکنید آنچه هست را بپذیرید .

مدیتیشن-راهی-مناسب

مدیتیشن و تاثیر گذاری بر ذهن
بخشی از این که چرا تفکر وسواسی اینقدر ناراحت کننده است، به دلیل احساسات بدی است که با این افکار همراه است. در حالی که شما برای شناختن و پذیرش آنها تلاش می کنید، با استفاده از تمرینات مدیتیشن و تمرکز ذهنی می توانید پاسخ های هیجانی منفی را هم از بین ببرید. در روانشناسی امروز، روانشناسان،  تاثیرگذاری بر ذهن را اینگونه تعریف میکنند  : پاک کردن ذهن و تمرکز بر اینکه چگونه ذهن و بدن شما در لحظه حال خود را احساس می کند، برای رسیدن به این هدف، مدیتیشن و مجموعه ای از تمرینات ذهنی برای هدایت ما به لحظه حال و مکان فعلی نیاز است  که اضطراب را از بین ببرد .هنگامی که تفکر وسواسی وارد صحنه می شود، تمرین تنفس عمیق را امتحان کنید با دم به مدت چهار ثانیه ، نفس را برای چهار ثانیه نگه دارید و سپس برای چهار ثانیه آنرا به بیرون دهید .
با جستجوی اینترنتی می تواند سایر فعالیت های مدیتیشن و تاثیر گذاری بر ذهن
را امتحان کند. همچنین در کلاس های مدیتیشن می توانید تکنیک های مختلف در یک محیط حمایتی همراه  با دیگران بیاموزید.

 

وسواس های فکری شدید
تفکر وسواسی بخشی طبیعی از طبیعت بشر است، اما همچنین می تواند نشانه های بیماری های مختلف روانی، به ویژه اختلال وسواسی اجباری و طیف وسیعی از اختلالات اضطراب دیگر باشد. اگر خود را در معرض افکار مزاحم و پایدار دیدید یا اگر فقط می خواهید یک تفکر وسواسی را مدیریت کنید به یک متخصص بهداشت روانی مراجعه کنید. مشاوره روانشناسی ، بهترین راه برای درمان اختلالات روانی مختلف است

 

تیم کارشناسی سامانه مشاور آنلاین «مشورَپ» می‌تواند شما را با یک کلیک به مشاور وصل کند. ما در «مشورَپ» باور داریم حق هر کسی‌ست که امکان مشاوره‌ی امن، راحت و با قیمت مناسب را داشته باشد.
اگر شما هم می‌خواهید از شر فکرهای آزاردهنده و مشکلات فکری راحت شوید، همین الان اپلیکیشن موبایل را نصب کنید.یا از نسخه‌ی وب آن استفاده کنید و به یکی از مشاوران آنلاین «مشورت»‌ وصل شوید.
همین حالا مشاوره رایگان را شروع کنید

دریافت مشاوره آنلاین وسواس فکری

به اشتراک بگذارید
 •  
 •  

14 دیدگاه

 • javad

  تیر ۳, ۱۳۹۷ در ۱:۳۲ ق٫ظ

  بسیار مفید. ممنون.

  پاسخ

  • مدیریت

   تیر ۳, ۱۳۹۷ در ۸:۲۱ ب٫ظ

   سلام ، ممنون از توجهتون به مطالب

   پاسخ

 • نازنین اشراقی

  تیر ۴, ۱۳۹۷ در ۱:۵۴ ق٫ظ

  بسیاز مقاله مفیدی بود باز هم در مورد وسواس فکری پست بزارید.

  پاسخ

  • مدیریت

   دی ۱۷, ۱۳۹۸ در ۱۱:۳۶ ق٫ظ

   ممنون از همراهی شما دوست عزیز.
   در این مورد پادکست و مقاله هایی در وبسایت قرار دارند که حتما بیشترشان هم خواهیم کرد.
   از توجه شما سپاسگرزاریم.

   پاسخ

 • علیرضا

  تیر ۵, ۱۳۹۷ در ۳:۰۸ ق٫ظ

  به نظر بنده وسواس ریشه در جامعه ما داشته و ما ایرانی ها کلا انسان های وسواسی ای هستیم.

  پاسخ

  • مدیریت

   تیر ۷, ۱۳۹۷ در ۳:۱۸ ب٫ظ

   بله به عقیده برخی از متخصصین عادت های وسواس گونه در سبک زندگی ما ریشه کرده و باید بیش از باقی ملت ها برای رفع آن تلاش کنیم.

   پاسخ

 • ناشناس

  تیر ۹, ۱۳۹۷ در ۸:۲۵ ق٫ظ

  سلام آیا زیاد صحبت کردن وسواس فکری است اگه است وسواس فکری شدید است یا ضعیف!

  پاسخ

  • مدیریت

   تیر ۹, ۱۳۹۷ در ۳:۱۳ ب٫ظ

   با سلام و وقت بخیر
   دوست گرامی جهت یافتن پاسخ پرسش هاتون براحتی می تونید از طریق اپلیکیشن مشورت به یک مشاور متصل شوید و از راهنمایی هاشون استفاده کنید در صورت داشتن هرگونه مشکل فنی هم میتونید با تیم پشتیبانی تماس بگییرید از طریق گزینه ای که در منوی سمت راست اپلیکیشن شما هست .
   ممنون از توجهتان به مطالب

   پاسخ

 • حمیرا همتی

  تیر ۳۰, ۱۳۹۷ در ۷:۱۴ ق٫ظ

  سلام وقتتون بخیر. بنده خیلی وقت بود که از این مرض! رنج میبردم. واقعا هم جز مرض اسمی نمیتونم روش بذارم. خدارو شکر الان خیلی بهترم. ولی ممنون میشم اگه واسه کنترل کردن بهترش راههای جدید تری رو معرفی کنید.مرسی.

  پاسخ

  • مدیریت

   تیر ۳۰, ۱۳۹۷ در ۵:۰۴ ب٫ظ

   با سلام و وقت بخیر
   دوست گرامی جهت یافتن پاسخ پرسش هاتون براحتی می تونید از طریق اپلیکیشن مشورت به یک مشاور متصل شوید و از راهنمایی هاشون استفاده کنید.

   پاسخ

 • معصومه

  مرداد ۴, ۱۳۹۷ در ۵:۳۱ ق٫ظ

  با سلام دختری هستم که متولد۱۳۶۶ می باشم یک ازدواج نا موفق در سال ۱۳۸۹ داشتم ولی اکنون از ازدواج دوم می ترسم که دوباره مثل اولی شود فوق العاده حساس هستم مهر طلب هستم در ضمن پدرم هم در سال ۱۳۸۳ به رحمت خدا رفته وبا مادر پیرم زندگی می کنم نا گفته نماند تک فرزند هم هستم مادرم از من می خواهد دوباره ازدواج کنم ولی خودم می ترسم لطفا راهنمایی ام کنید

  پاسخ

  • مدیریت

   مرداد ۷, ۱۳۹۷ در ۵:۰۴ ب٫ظ

   با سلام و وقتتون بخیر
   با استفاده از اپلیکیشن و یا وبسایت مشورت به نشانی mashverat.app می توانید با یکی از مشاوران متخصص در زمینه مشکلتون مشورت کنید و از راهنمایی مشاوران بهره مند شوید .

   پاسخ

 • ابراهیم

  مرداد ۸, ۱۳۹۷ در ۹:۳۹ ق٫ظ

  سلام یه راه حل جالب و خیلی مفید هم من دارم هر وقت افکارم از بابت چیزی ناراحته برای همون موضوع زود صدقه میدم بعدش راحت میشم همین

  پاسخ

  • مدیریت

   دی ۱۷, ۱۳۹۸ در ۱۱:۳۸ ق٫ظ

   دوست من، اون کاری که حالتون رو خوب می کنه درصورتی که به خودتون و دیگری آسیبی نزنه، می تونه راه حل شخصی و مفیدی براتون باشه.

   پاسخ

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *

پنج × 5 =


سامانه مشاوره روانشناسی آنلاین مشوِرَپ با گلچین کردن زبده‌ترین متخصصان توانسته بستر امنی را فراهم کند.
با استفاده از این سامانه هم‌میهنان داخل و خارج کشور قادر خواهند بود در هر ساعت از شبانه روز مشاوره آنلاین بگیرند.
تنها ملزومات برای مشاوره گرفتن داشتن گوشی هوشمند، اتصال اینترنت و صرف هزینه‌ای مقرون به صرفه است.