۹ مورد حیاتی که باید به روانپزشک بگوییم

بهمن ۱۵, ۱۳۹۷ 1
psychiatrist-istock-vadimguzhva-20180409-Copy.jpg
ممکن است رفتن پیش روانپزشک برای‌مان سخت باشد و ندانیم چه مسائلی را باید به روانپزشک بگوییم. مطرح کردن خصوصی‌ترین مسائل و مشکلات درحضور کسی که او را نمی‌شناسیم، اضطراب‌آور به‌نظر می‌رسد. از طرف دیگر ما به‌تنهایی نمی‌توانیم مشکلات ذهنی‌مان را حل کنیم و گاهی واقعا لازم است به متخصص مراجعه کنیم.بیماری‌هایی مثل افسردگی، اختلال دوقطبی یا اختلال وسواس فکری-عملی نیاز به درمان دارند. بعد از برداشتن قدم اول و تعیین وقت پزشک، از خودمان می‌پرسیم حالا به روانپزشک چه بگوییم، چه اطلاعاتی را باید با او درمیان بگذاریم و تا کجا باید زندگی شخصی‌مان را در مطب فاش کنیم.

به روانپزشک چه بگوییم؟

ببینید لازم است چه مواردی را به روانپزشک بگویید:

یک- مشخص کردن مشکل: مشکل‌تان را مشخص کنید.پیش از شروع جلسه با روانپزشک، خوب فکر کنید که درمورد چه موضوعی کمک می‌خواهید. نشانه‌هایی که شما را نگران کرده فهرست کنید.

دو- اطلاعات کافی: اگر دکتر بخواهد به شما کمک کند، باید اطلاعات کافی داشته باشد.جزییات سابقه‌ی بیماری یا مشکلات ذهنی، سابقه‌ی درمان‌های قبلی و فهرست داروها و مکمل‌هایی را که مصرف می‌کنید، به دکتر بگویید.

سه- جزییاتی از زندگی روزمره‌: لازم است روانپزشک جزییاتی از زندگی روزمره‌ی شما بداند.مثل مدت خواب شبانه، برنامه‌ی غذایی روزانه و مدت فعالیت بدنی هفتگی‌تان.

چهار- داروهای مصرفی: درصورتی که دارو مصرف می‌کنید، خیلی مهم است که نام داروها و مقدار مصرف آنها را بگویید.بهتر است با روانپزشک روراست باشید. اگر داروی تازه‌ای برای شما تجویز کند، این احتمال وجود دارد که میزان داروی دریافتی روزانه‌ی شما از حد مجاز بیشتر شود و مشکلات بیشتری ایجاد کند.

پنج- منابع استرس زا:  ببینید چه چیزی در خانه یا محل کار در شما استرس ایجاد می‌کند.منابع اضطراب‌ را پزشک‌تان درمیان بگذارید. شاید حرف زدن درباره‌ی مسائل ناخوشایندی مثل طلاق یا اخراج شدن از کار خیلی راحت نباشد؛ اما لازم است روانپزشک در جریان مشکلات شما قرار گیرد.

شش- خوددرمانی:سعی نکنید افسردگی را خودتان درمان کنید.بعضی‌ها به مصرف مواد مخدر یا الکل رو می‌آورند تا نشانه‌های افسردگی را مدیریت کنند؛ اما نمی‌دانند که شرایط را پیچیده‌تر می‌کنند. کسی که مواد مخدر یا الکل مصرف می‌کند، لازم است با روانپزشک درمیان بگذارد.

هفت- تغییرات فیزیکی:بعضی از بیماری‌ها مثل افسردگی فقط روی خلق‌وخو اثر نمی‌گذارند، بلکه نشانه‌های فیزیکی هم دارند.برای مثال به‌خواب رفتن مشکل می‌شود، انرژی فرد و گرایش به ارتباط جنسی کم می‌شود. نشانه‌های جسمی هم از مواردی‌ست که باید به روانپزشک بگویید.

هشت- فکر خودکشی:اگر فکر خودکشی به سرتان زده هرگز از روانپزشک پنهانش نکنید.

نه- نقطه‌های تاریک زندگی:شاید گفتن علائم افسردگی مثل بدخوابی یا بی‌اشتهایی خیلی راحت‌تر باشد تا این‌که بگویید مواد مخدر مصرف می‌کنید یا از ظاهر خودتان خجالت می‌کشید. روانپزشک باید تصویر کلی از مشکلات شما داشته باشد، پس بهتر است دردها و مشکلات عمیق را همان ابتدا با او مطرح کنید.

 

تیم کارشناسی سامانه مشاور آنلاین «مشورَپ» می‌تواند شما را با یک کلیک به مشاور وصل کند. ما در «مشورَپ» باور داریم حق هر کسی‌ست که امکان مشاوره‌ی امن، راحت و با قیمت مناسب را داشته باشد.
اگر شما هم می‌خواهید از شر فکرهای آزاردهنده و مشکلات فکری راحت شوید، همین الان اپلیکیشن موبایل را نصب کنید. یا از نسخه‌ی وب آن استفاده کنید و به یکی از مشاوران آنلاین «مشورَپ»‌ وصل شوید.

به اشتراک بگذارید
  •  
  •  

guest
1 نظردهی
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین آراء
بازخورد داخلی
دیدن همه نظرات

سامانه مشاوره روانشناسی آنلاین مشوِرَپ با گلچین کردن زبده‌ترین متخصصان توانسته بستر امنی را فراهم کند.
با استفاده از این سامانه هم‌میهنان داخل و خارج کشور قادر خواهند بود در هر ساعت از شبانه روز مشاوره آنلاین بگیرند.
تنها ملزومات برای مشاوره گرفتن داشتن گوشی هوشمند، اتصال اینترنت و صرف هزینه‌ای مقرون به صرفه است.

1
0
افکار شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx
()
x