نحوه برخورد صحیح با همسر پرخاشگر

تیر ۲۴, ۱۳۹۸ 0
GTY_fighting_couple_153360657_jt_131116_16x9_992.jpg

پرخاشگری یکی از خصوصیت های رفتاری ناهنجار است که متاسفانه در میان افراد جامعه روز به روز در حال گسترش است. برخورد با فرد پرخاشگر زمانی بسیار مهم می شود که این فرد همسر شما باشد و شما بارها در مقابل رفتارهای او قرار بگیرید.اما نحوه برخورد با همسر پرخاشگر چگونه است؟ باید در مقابل فریاد های او بی توجهی نشان داد؟ سکوت کرد؟ مقابله به مثل کرد؟ و یا چندین رفتار دیگری که هر شخص با توجه به ویژگی های رفتاری از خود نشان می دهد. در ادامه راهکارهایی را به شما ارائه می دهیم که نه تنها به شما کمک می کند برخورد صحیح با همسر پرخاشگر خود داشته باشید، بلکه به مرور شاهد اصلاح بسیاری از رفتارهای پرخاشگرانه همسر خود شوید.

راهکارهای برخورد صحیح با همسر پرخاشگر:

به هیچ وجه مقابله به مثل نکنید:

یکی از اشتباه ترین روش های برخورد با همسر پرخاشگر آن است که شما نیز پا به پای همسرتان فریاد بکشید و مقابله به مثل کنید.این رفتار حتی در صورتی که حق با شما باشد تنها باعث شعله ور شدن آتش خشم همسرتان می شود و هیچ نتیجه مثبتی نخواهد داشت.

سکوت کنید:

یکی از روش هایی که تقریبا تمام روانشناسان و مشاورین خانواده برای برخورد با همسر پرخاشگر عنوان می کنند آن است که در لحظه عصبانیت همسرتان سکوت کنید. البته این سکوت باید به هیچ وجه جنبه بی احترامی یا بی توجهی داشته باشد بلکه به این معنا است که شما سعی کنید خشم خود را کنترل کنید. معمولا افراد بعد از عصبانیت خود بعد از مدتی آرام می شوند و از رفتار و صحبت های خود پشیمان می شوند بنابراین با سکوت خود راه برای عذرخواهی همسرتان باز بگذارید. در این زمان می توانید در آرامش راجع به مساله پیش آمده صحبت کنید و سعی کنید آن را حل کنید.

او را سرزنش یا قضاوت نکنید:

ممکن است همسر شما بخاطر بروز مشکلات مالی یا خانوادگی یا هر مساله دیگری عصبانی باشد. یکی از کارهای اشتباهی که متاسفانه طرف مقابل در این مواقع انجام می دهد سرزنش و قضاوت است. عنوان کردن عباراتی از قبیل “تقصیر خودت بود” ، “چقدر گفتم این کارو نکن”، “تو همیشه کارا رو خراب می کنی” و غیره نه تنها کمکی به آرامش همسرتان نمی کند بلکه تنها عصبانیتش را چند برابر می کند.

از فریادهای همسرتان نترسید یا گریه نکنید:

یکی دیگر از راهکارهای برخورد مناسب با همسر پرخاشگر آن است که در مقابل رفتارهای او خونسردی خود را حفظ کنید. ترسیدن یا گریه کردن در مقابل رفتارهای فرد عصبانی هیچ کمکی به شما و طرف مقابلتان نمی کند.

او را به آرامش دعوت نکنید:

حتما شنیده اید به یک فرد افسرده اگر بگویید سعی کن شاد باشی یا مساله مهمی پیش نیامده او را بیش از پیش ناراحت می کنید.در مورد افراد عصبانی نیز قضیه کاملا مشابه است. برای برخورد مناسب با همسر پرخاشگر خود سعی نکنید از جملاتی مانند ” آرامشتو حفظ کن” یا “مساله مهمی که پیش نیومده” استفاده کنید زیرا این طرز برخورد هیچ تاثیر مثبتی بر بهبود رفتار همسرتان نخواهد داشت.

نحوه برخورد با همسر پرخاشگر

سعی نکنید او را متقاعد کنید:

برای آنکه همسر پرخاشگر خود را بیش از پیش عصبانی نکنید دست از تلاش برای متقاعد کردن او بردارید. در مواقع عصبانیت افراد در مقابل هر حرفی حالت دفاعی به خود می گیرند و هیچ مساله ای حتی اگر درست باشد را نمی پذیرند.

اجازه ندهید مرزها شکسته شوند:

عصبانیت و پرخاشگری الزاما با توهین همراه نیست، اگر همسر پرخاشگر شما بابت مساله ای عصبانی و ناراحت است سعی کنید حرف های او را بشنوید و تا حد ممکن سکوت کنید تا آرام شود، اما اگر همسرتان در صحبت هایش به شما توهین کرد مساله را به او گوشزد کنید.

در آرامش با یکدیگر صحبت کنید:

یکی دیگر از روش های برخورد صحیح با همسر پرخاشگر آن است که در زمان هایی که هر دو در حالت روحی مناسبی به سر می برید، باهم صحبت کنید. برای نتیجه گیری بهتر در ابتدا ویژگی های مثبت همسرتان را ذکر کنید، به او بگویید دوستش دارید و از او بابت تمام زحماتش تشکر کنید. در پایان به او بگویید که رفتارهای پرخاشگرانه او چقدر شما را ناراحت می کند و بر روحیه کودکتان تاثیر منفی می گذارد.

نتیجه گیری:

از تمام راهکارهای بالا به این نتیجه می توان رسید که بهترین راهکار برای برخورد صحیح با همسر پرخاشگر حفظ آرامش، سکوت، احترام و عدم نشان دادن ضعف است. حتما بعد از آرام شدن همسرتان راجع به مساله و رفع آن صحبت کنید.

 

تیم کارشناسی سامانه مشاور آنلاین «مشورَپ» می‌تواند شما را با یک کلیک به مشاور وصل کند. ما در «مشورَپ» باور داریم حق هر کسی‌ست که امکان مشاوره‌ی امن، راحت و با قیمت مناسب را داشته باشد.
اگر شما هم می‌خواهید از شر فکرهای آزاردهنده و مشکلات فکری راحت شوید، همین الان اپلیکیشن موبایل را نصب کنید.یا از نسخه‌ی وب آن استفاده کنید و به یکی از مشاوران آنلاین «مشورَپ»‌ وصل شوید.


به اشتراک بگذارید
  •  
  •  

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *

ده − هشت =


سامانه مشاوره روانشناسی آنلاین مشوِرَپ با گلچین کردن زبده‌ترین متخصصان توانسته بستر امنی را فراهم کند.
با استفاده از این سامانه هم‌میهنان داخل و خارج کشور قادر خواهند بود در هر ساعت از شبانه روز مشاوره آنلاین بگیرند.
تنها ملزومات برای مشاوره گرفتن داشتن گوشی هوشمند، اتصال اینترنت و صرف هزینه‌ای مقرون به صرفه است.