راههای کنترل حمله پانیک

بهمن ۱۶, ۱۳۹۷ 2
1497878581_panik-bozukluk-2.jpg
حمله پانیک نوعی حمله عصبی غیرمترقبه ناشی از هراس و اضطراب شدید می‌باشد. علائم فیزیکی رخ داده طی حمله پانیک درست به همان اندازه علائم
عاطفی فرد را سردرگم می‌کند. اینجا به چگونگی کنترل حمله پانیک اشاره میکنیم.بسیاری از افراد مبتلا به حمله پانیک دچار تنگی نفس، تعریق بیش از حد، رعشه و افزایش ضربان قلب می‌شوند.

 

و برخی از افراد با درد در ناحیه قفسه سینه احساس مسخ واقعیت را تجربه می‌کنند.گاها افراد دچار حمله پانیک این وقایع را به سکته تشبیه می‌نمایند. حمله پانیک ممکن است برای فرد وحشت‌زا باشد اما ما در این مقاله سعی بر ارائه راه‌های جلوگیری حمله پانیک داریم تا فرد در طول ابتلا و یا احساس ابتلا آن را متوقف کند.

راه‌های کنترل حمله پانیک شامل چه مواردی است؟

موارد ذیل مواردی هستند که در طول رخداد حمله پانیک و یا احساس دچارشدگی آن را مدیریت می‌کند.

نفس عمیق بکشید:
هایپرونتیلیشن یا تنفس سریع یکی از نشانه‌های حمله پانیک است که باعث افزایش احساس وحشت‌زدگی در فرد می‌گردد. این در حالی است که تنفس عمیق قادر به کاهش علائم حمله پانیک می‌باشد. اگر بتوانید کنترل تنفستان را به دست بگیرید، از احساس وحشت‌زدگی کاسته و در جهت مدیریت حمله پانیک اقدام ورزیده‌اید.
بر روی تنفس عمیق تمرکز کنید. ابتدا نفس را از طریق دهان خارج کرده و سپس سینه و شکم را به آرامی از هوا پر کنید. این عمل را دوباره تکرار کنید. طی 4 شماره دم بگیرید. یک ثانیه آن را نگه دارید و سپس طی 4 شماره بازدم کنید.
حمله پانیک را تشخیص بدهید:
تشخیص اینکه شما فقط دچار حمله پانیک شده‌اید، کار را ساده‌تر خواهد کرد. شما می‌توانید با تشخیص حمله پانیک به خود یادآوری شوید که این موقعیت گذراست و شما در امان خواهید بود. ترس از عواقب قریب‌الوقوع و مرگ را از خود دور کنید. هردوی این موارد باعث دامن زدن به حمله پانیک می‌شوند.
چشمانتان را ببندید:
برخی از عوامل محیط به مثابه محرک حمله پانیک عمل کرده و باعث القای احساس هراس بیشتری به فرد می‌گردند. برای کاهش تاثیر محرک‌ها در یک محیط چشمتان را در طول حمله پانیک ببندید و با تمرکز بر روی تنفستان تاثیر محرک‌ها را کاهش بدهید.
چشمانتان-را-ببندید
ذهن آگاهی را تمرین کنید:
ذهن آگاهی می‌تواند با تمرکز و توجه به واقعیت در طول رخداد حمله عصبی کمک موثری کند. از آنجا که حملات پانیک ممکن است فرد را از عالم واقعیت جدا کند، بر روی برخی احساسات فیزیکی نظیر فشردن پا بر روی زمین و یا احساس بافت شلوار جین متمرکز شوید و با تکرار و تجربه این احساسات باعث تمرکز توجه نسبت به واقعیت شوید.
یک هدف به منزله تمرکز بیابید:
سعی کنید یک هدف و یا یک سوژه برای تمرکز بیابید و تمام زوایای آن را مورد بررسی قرار بدهید. الگوها، رنگ، اشکال و ابعاد آن را توصیف کنید تا با تمرکز روی این شیء علائمتان فروش کند.
از تکنیک‌های آرام‌سازی عضلات بهره ببرید:
تکنیک‌های آرام‌سازی عضلات به کنترل واکنش بدنتان حین حملات پانیک بازمی‌گردد. این تکنیک‌ها را از انگشتانتان شروع کنید و سپس روی تمام بدن خود اجرا کنید.
یک جای مفرح ترسیم کنید:
آرامبخش‌ترین جای دنیا کجاست که با فکر به آن آرام می‌گیرید؟ یک ساحل آفتابی با دریای مواج و یا یک کابین در کوهستان؟ خودتان را ترسیم کنید و به جزئیات بپردازید. فرو رفتن انگشتان پا را در ماسه گرم احساس کنید و یا بوی عطر تند درختان کاج را به مشام بکشید.
اسطوخودوس در مشتتان بگذارید:
اسطوخودوس از تسکین‌دهنده‌های قوی برای اضطراب شناخته شده است. اگر مستعد حملات پانیک هستید، در مشتتان اسطوخودوس نگه دارید و یا اسانس آن را روی ساعدتان بزنید. پیش و یا حین حملات پانیک آن را بوییده و تنفس کنید.

حتی می‌توانید دمنوش اسطوخودوس و یا بابونه مصرف کنید.

یک مانترا تکرار کنید:
مانترا تکرار کلمات و یا عبارات با آوای خاص هستند. تکرار عبارت ساده “این نیز بگذرد” و یا یک مانترا حین رخداد حملات پانیک به متمرکز نگه داشتن شما کمک می‌کند.
ورزش سبک کنید:
اندورفین‌ها در لحظه پمپاژ خون را ادامه می‌دهند. این موضوع بر روی خلق و خوی ما نیز موثر است. انجام ورزش سبک نظیر پیاده‌روی یا شنا سبب ترشح اندورفین‌ها و کاهش استرس می‌شود.

نتیجه گیری

حمله پانیک و یا حملات پانیک دارای درمان انحصاری نیست. اگرچه تجویز برخی داروها ممکن است به فرد کمک کند اما کمک خود فرد جزء مهمات کنترل، مدیریت و پیشگیری از وقوع آن است. به همین دلیل، برخی راهکارها ارائه گردیده‌اند تا فرد با انجام و یا تمرین آن‌ها بتواند خود را در طول رخداد حمله کنترل کند.

اگرچه انجام این راهکارها ممکن است به طول بیانجامد اما تمرین آن‌ها تاثیر بسزایی بر روی فرد می‌گذارد. مهم این نیست که فرد مبتلا به حمله پانیک کدام یک از این شیوه‌ها را در پیش بگیرد. بهتر است بنا به تاثیر آن یک یا چند شیوه انتخاب شود و به طور روزمره تکرار شود تا تاثیر آن دیده شود.

 

تیم کارشناسی سامانه مشاور آنلاین «مشورت» می‌تواند شما را با یک کلیک به مشاور وصل کند. ما در «مشورت» باور داریم حق هر کسی‌ست که امکان مشاوره‌ی امن، راحت و با قیمت مناسب را داشته باشد.
اگر شما هم می‌خواهید از شر فکرهای آزاردهنده و مشکلات فکری راحت شوید، همین الان اپلیکیشن موبایل را نصب کنید. یا از نسخه‌ی وب آن استفاده کنید و به یکی از مشاوران آنلاین «مشورت»‌ وصل شوید.

به اشتراک بگذارید
  •  
  •  

guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین آراء
بازخورد داخلی
دیدن همه نظرات

سامانه مشاوره روانشناسی آنلاین مشوِرَپ با گلچین کردن زبده‌ترین متخصصان توانسته بستر امنی را فراهم کند.
با استفاده از این سامانه هم‌میهنان داخل و خارج کشور قادر خواهند بود در هر ساعت از شبانه روز مشاوره آنلاین بگیرند.
تنها ملزومات برای مشاوره گرفتن داشتن گوشی هوشمند، اتصال اینترنت و صرف هزینه‌ای مقرون به صرفه است.

2
0
افکار شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx
()
x